Nie ma chyba w Polsce takiej kuchni, w której nie byłoby przypraw. Chociażby kilku, zupełnie podstawowych. W polskich domach każdy przecież używa soli czy pieprzu a to są dwie najpopularniejsze i znane na całym świecie przyprawy. To oczywiście absolutne minimum, które musi być w polskich kuchniach. Czym właściwie są przyprawy? Kilka wieków temu były doskonałym towarem handlowym, którego podróżnicy poszukiwali po wodach i lądach całego świata. Takie kraje jak Indie czy kontynent azjatycki zbijamy na prawdziwych korzennych przyprawach ogromne fortuny. Dzisiaj przyprawy robi się masowo, niemalże zatracając ich naturalne właściwości. Ale to nie znaczy, że nie można dzisiaj kupić prawdziwych przypraw z krajów dalekiego wschodu. Oczywiście, że można ale oryginalne i prawdziwe przyprawy potrafią słono kosztować. Wracając jednak na ziemie to w polskich kuchniach używa się coraz większej liczby różnych przypraw, ponieważ Polacy mają coraz większe zamiłowanie do gotowania i kulinariów. Coraz więcej czasu spędzamy w kuchni i dotyczy się to zarówno kobiet jak i mężczyzn. W kuchni lubimy eksperymentować a prawdziwi smakosze gustują w przyprawach, ponieważ dodają one nie tylko smaku i aromatu, ale sprawiają, że przyjemność płynąca z gotowania jest coraz większa.
Po soli i pieprzu używamy jeszcze na potęgę czegoś takiego, jak maggi. Jest to zbiór przypraw zamknięta w butelce, ale bez tego sosu raczej nie wyobrażamy sobie żadnej zupy czy mięsnych potraw. Pokochaliśmy tą płynną przyprawę taką jaką jest, pomimo tego, że jej używanie to prawdziwe pójście na łatwiznę. Taki sam smak można uzyskać, jeśli połączymy ze sobą kilka różnych przypraw, ale na uzyskanie takiego smaku i aromatu trzeba by poświęcić bardzo wiele czasu. Coraz więcej osób szuka właśnie tego smaku kombinując z łączeniem różnych przypraw i smaków. Po wymieszaniu wszystkiego z oliwą z oliwek można uzyskać samemu coś na smak maggi właśnie. Do potraw dajemy jeszcze wiele innych przypraw, które dzisiaj można spotkać w każdej polskiej kuchni. Ziele angielskie, bazylia, majeranek – to kolejne z kategorii tych całkowicie podstawowych przypraw pierwszego wyboru. Nie mniej jednak zawsze najchętniej sięgamy po pieprz i sól. I o ile jeszcze pieprz nie jest aż tak szkodliwy to już soli powinniśmy unikać do maksimum, a najlepiej jej w ogóle nie używać.
Jeśli marzy się Wam kuchnia pełna pachnących przypraw to może warto wybrać się w kulinarną podróż po supermarketach. Tylko, że te masowo produkowane przyprawy w supermarketach nie są tak prawdziwe jak przyprawy, które można przywieźć z dalekich podróży. Jeśli wybieracie się gdzieś za granicę na wakacje to pamiętajcie, żeby w każdym kraju kupić sobie oryginalny zestaw przypraw pochodzący właśnie z tego kraju, który odwiedzacie. Jeśli wybierzecie się w jakieś egzotyczne kierunki azjatyckie to możecie przywieźć prawdziwe skarby właśnie w postaci przypraw. Kolekcję można stworzyć też odwiedzając sklepy nazywane w Polsce powszechnie delikatesami, czyli sklepy, w których towar jest z trochę wyższej półki. Mamy w Polsce kilku dużych producentów przypraw, którzy składniki do swoich produktów sprowadzają z dalekich krajów. Kolekcje przypraw można przechowywać w specjalnie przygotowanych do tego pojemniczkach albo kupić już taką w specjalnych naczyniach z dokładnymi opisami.
Przyprawy są naprawdę najważniejszym dodatkiem każdej potrawy. Trudno pomyśleć o zjedzeniu czegokolwiek, co byłoby nie doprawione. A przecież każdy ma swoje smaki, więc każdy może poeksperymentować na własnym talerzu z przyprawianiem posiłków. Ciekawe przyprawy można znaleźć w Tunezji, skąd można przywieźć całe pudełeczka pachnących i aromatycznych ulepszaczy pokarmów. Jeśli chcecie przyprawami zacząć się interesować i je kolekcjonować to warto też zajrzeć do internetu. Możecie w nim znaleźć zarówno wszystkie potrzebne informacje na temat przypraw jak i można je tak naprawdę kupić. I to kupić w internecie można przyprawy najlepszej jakości i najwspanialszych smaków.

Dodaj komentarz