Kwestia przygotowywania codziennych posiłków w domu to niejednokrotnie bardzo drażliwy temat. Mnóstwo osób uważa tę czynność za przykry obowiązek, który najchętniej by sobie po prostu odpuściło. Jak w wielu innych sprawach, tak i tutaj najwięcej zależy jednak od właściwego nastawienia, dobrej organizacji i odrobiny sprytu. Czasami wystarczy po prostu przyrządzić obiad na dwa dni, by zaoszczędzić czas.

Jeśli nie chcemy mitrężyć długich godzin w kuchni, musimy sobie też wszystko dobrze rozplanować. A naszym sprzymierzeńcem na pewno staną się zupy. Są to dania tak uniwersalne, że powinny na stałe zagościć w każdym menu. Można je przygotować z absolutnie dowolnych składników, wszystko zależy od inwencji i gustu kucharza. Zupy do potrawa, z którą można eksperymentować, a i tak zazwyczaj wychodzi przepyszna.

Najprostszy podział to ten na zupy będące wywarami mięsnymi i te warzywne. Zupy przygotowywane na bazie bulionu czy to wołowego, czy też drobiowego, są podstawą dla bardzo wielu klasycznych, znanych szczególnie w polskiej kuchni obiadów. Najczęściej przygotowujemy rosół, ale tuż za nim plasują się takie przysmaki jak pomidorowa, krupnik, ogórkowa czy kapuśniak. Nikt chyba też nie wyobraża sobie uroczystości, takich jak Wigilia, Boże Narodzenie Wielkanoc, czy nawet zwykłych rodzinnych spotkań bez żurku, barszczu czy grzybowej. Wywary warzywne doskonale sprawdzają się do lekkich zup jarzynowych oraz zup-kremów, na przykład brokułowej, selerowej czy cebulowej.

Zupy dlatego tak dobrze zadomowiły się na naszych stołach, gdyż są zarówno pożywne, jak i lekkie. Wywary nie obciążają naszych żołądków, ale sprawiają, że jesteśmy syci. Nieoceniona jest też rola zup w tych zimnych porach roku. Jesienią czy zimą dużo chętniej sięgamy po ciepłe, rozgrzewające dania. Ciepły posiłek jest też niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Dzięki takiej potrawie zyskujemy energię i zapał do pracy, więc dobrze jest zawsze mieć ją w domu przygotowaną. Szczególnie polecane są zupy z dużą porcją warzyw, na przykład jarzynowa. Taka zupa może powstać z dowolnej mieszanki warzyw – marchewki, kapusty, brukselki, pietruszki, ziemniaków i wielu innych.

Nie oznacza to bynajmniej, że latem zupa nie sprawdzi się w postaci obiadu. Bardzo popularne, zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich, są zupy na zimno, na przykład gazpacho. U nas również ulubioną letnią zupą jest klasyczny chłodnik przygotowany na bazie botwinki. Z kolei nic tak nie orzeźwia jak tarator – jedzony na Bałkanach nie tylko w upalne dni, często podawany nawet jako przystawka.

Zupy mają jeszcze jeden plus, o którym nie wolno zapominać. Są mianowicie daniami stosunkowo niedrogimi, więc na pewno nie obciążą domowego budżetu. Do przygotowania smakowitej zupy wystarczy zazwyczaj kawałek mięsa, włoszczyzna i jako przyprawa na przykład lubczyk, pietruszka czy suszone warzywa, do tego sól według uznania lub gotowe mieszanki przygotowywane specjalnie z myślą o zupach. Jeśli do naszej zupy dodamy jeszcze makaron, ryż lub ziemniaki, może ona z powodzeniem wystarczyć za cały posiłek.