Przygotowanie posiłków to wbrew pozorom nie całkiem łatwa sprawa. Trzeba wziąć pod uwagę przynajmniej kilka różnych czynników. Przede wszystkim każdy posiłek musi być odpowiednio dopasowany do pory dnia, tak aby dostarczał organizmowi akurat tych składników, których w danej chwili potrzebuje. Powinien być także dobrze zbilansowany, nie jest wskazane, aby któryś element był przyjmowany w większej niż zalecana ilości. Do tego jeszcze dochodzą indywidualne preferencje, a niekiedy też dieta zalecona przez lekarza. Posiłki muszą też być świeże, więc nie można ich zbyt długo przechowywać, oraz odpowiednio doprawione. Jeśli do tego doda się na przykład ograniczony budżet, może się okazać, że skomponowanie prawidłowego menu jest nie lada wyzwaniem.

Jednym z ważniejszych, o ile nie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest obiad. Jest to na pewno posiłek główny, ponieważ jest najbardziej kaloryczny, sycący i obfity. Jego przyrządzeniu powinno się też poświęcić odpowiednio dużo czasu, aby był pełnowartościowy. Obiad może się składać zarówno z jednego, jak i z dwóch dań, najważniejsze jest to, by jego wartości odżywcze były na prawidłowym poziomie.

Aby obiad spełniał wszystkie te wymogi, a do tego był smaczny, konieczne jest jego dobre skomponowanie. Jeśli zamierzamy podać dwa dania, warto je tak zgrać ze sobą, aby smaki dobrze się uzupełniały, a nie zaburzały. Zupa powinna być ciepła, ale nie nadmiernie, ponieważ wówczas traci walory smakowe. Zazwyczaj jednak to drugie danie dostarcza nam największej liczby kalorii. Najpopularniejsze są oczywiście drugie dania łączące w sobie i mięso, i warzywa, ale doskonałym uzupełnieniem są też kasze, makarony czy ryż.

Obiad może być wyśmienity, jednak wiele traci, jeśli jest mało apetycznie podany. Właśnie dlatego do tego aspektu również należy przywiązywać wagę. Podanie głównego posiłku, szczególnie w wyjątkowych okolicznościach, czy to podczas święta, czy też uroczystości rodzinnej, powinno być estetyczne i zachęcające. Dobrze jest zadbać również o właściwe przystrojenie stołu. W tym celu przydadzą się obrusy, serwety czy bieżniki. Na pewno przyjemnie będzie się też jadło obiad podany na eleganckiej zastawie i przy użyciu takich właśnie sztućców. Ciekawym uzupełnieniem wykwintnego stołu są też kwiaty – naturalnie świeże. Niektórzy lepiej się również czują, kiedy gospodarz potrafi zadbać o dobre oświetlenie – tu z kolei przydadzą się nastrojowe świece, zwłaszcza gdy obiad podajemy późno. Nie powinno się też zapominać o odpowiednio długich przerwach pomiędzy poszczególnymi daniami. Lepiej nie przynosić na stół wszystkiego od razu, gdyż wtedy na pewno coś wystygnie i będzie niesmaczne. Na deser można też poczekać chwilę dłużej niż na drugie danie.

Warto też dobrze przemyśleć, co podamy na obiad, aby ktoś nie odszedł od stołu głodny. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze wypytanie, czy któryś z gości nie ma jakichś określonych wskazań żywieniowych, uczuleń czy zaleceń albo po prostu czy nie ma czegoś takiego, czego nie lubi. Dzięki temu wszyscy będą się dobrze czuli podczas posiłku. Być może będzie to oznaczało konieczność przygotowania dwóch odmiennych drugich dań, ale dzięki temu każdy poczuje się tak samo ważny. W dobrym tonie jest także przygotowanie przynajmniej dwóch różnych dodatków, tak aby goście mogli sobie nieco urozmaicić posiłek.