Wśród miłośników dobrej kawy znajdzie się wielu zwolenników tej parzonej tradycyjnie, w kawiarce. Nic dziwnego – wyróżnia ją głęboki smak i wyjątkowy aromat, zaś sam proces zaparzania kojarzy się z prawdziwym, przyjemnym rytuałem. Czy musisz z niego rezygnować, posiadając płytę indukcyjną? Okazuje się, że nie! Obecnie na rynku dostępne są kawiarki, które idealnie sprawdzą się na tego typu kuchenkach, a ich wybór jest coraz szerszy.

Jaka kawiarka na indukcję?

Zasada działania kawiarki na kuchnię indukcyjną jest taka sama, jak w przypadku tradycyjnej. Jest to niewielki, ciśnieniowy czajniczek, którego historia sięga lat trzydziestych XX wieku. W domowych warunkach są doskonałą alternatywą dla obszernych ekspresów, na które w niewielkiej kuchni często po prostu nie ma miejsca. Główna różnica między kawiarką tradycyjną a indukcyjną polega na tym, że ta druga musi mieć idealnie płaskie dno, dzięki któremu przylega do kuchenki. Powinna posiadać także odpowiednie oznaczenie producenta w postaci symbolu zwojnicy. Znajduje się on na opakowaniu oraz spodzie kawiarki. Ponadto kawiarki indukcyjne mogą być aluminiowe lub stalowe.

Kawiarka aluminiowa

Aluminiowe kawiarki na płytę indukcyjną wyróżniają się charakterystyczną, kanciastą formą, czym przypominają klasyczne modele w stylu retro. Doskonale łączą tradycję i nowoczesność. Wbrew pozorom, nie są one wykonane w całości z aluminium – dotyczy to tylko moki, czyli górnej części mającej formę ośmiobocznego czajniczka, nawiązującej do tradycyjnych, włoskich kawiarek. Z kolei dół, mający styczność z płytą indukcyjną, wykonany jest ze stali nierdzewnej. Co ważne z punktu widzenia estetyki, kawiarki aluminiowe dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu możesz łatwo dobrać urządzenie do stylu Twojej kuchni. Choć zachęcająca jest ich niska cena, należy pamiętać, że wymagają one dokładnego czyszczenia (zwłaszcza część aluminiowa), najlepiej bez użycia detergentów – mogą one wchodzić w reakcję z metalem.

Kawiarka stalowa

Prezentują się niezwykle elegancko i często są prawdziwymi perełkami wzornictwa. Zazwyczaj mają nowoczesne, obłe kształty i zachowany naturalny kolor stali. To sprawia, że doskonale się komponują z modnym, współczesnym minimalizmem, opartym na szlachetnych materiałach takich jak stal i szkło. Ich cena jest wyższa niż w przypadku kawiarek aluminiowych, jednak są one łatwiejsze w eksploatacji i mogą być myte z użyciem detergentów. Wiąże się to z naturalną odpornością stali na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne oraz korozję; dodatkowo nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur.

Pojemność kawiarki

Gdy już wiesz, jaki materiał najbardziej Ci odpowiada, zastanów się, jaka pojemność kawiarki będzie dla Ciebie idealna. Wyrażona jest ona najczęściej za pomocą informacji, ile filiżanek espresso przygotujemy w urządzeniu za jednym razem. Filiżanka espresso to 50 ml mocnego kawowego naparu. Idealna pojemność zależy przede wszystkim od tego, dla ilu osób parzysz kawę najczęściej, zakładając, że na jedną osobę przypada podwójne espresso.

– jeżeli przygotowujesz kawę dla dwóch osób, najlepszym wyborem będzie kawiarka o pojemności minimum 3 lub 4 espresso,
– jeżeli często przyjmujesz gości, dobrze sprawdzi się duża kawiarka na indukcję – dostępne są modele o pojemności nawet do 10 filiżanek espresso.

Nie przejmuj się jednak jeżeli zaparzysz za dużo kawy na raz – napar zaparzony w kawiarce możesz łatwo odgrzać na kuchence, bądź dodając doń wrzątek lub gorące mleko.

Podsumowując, przy wyborze kawiarki na kuchnię indukcyjną, zwróć uwagę przede wszystkim na wprowadzone przez producenta oznaczenia. Jeżeli znajdziesz charakterystyczny symbol zwojnicy, oznacza to, że możesz spokojnie stosować urządzenie na tego typu płycie. Szukaj przede wszystkim wśród kawiarek aluminiowych i stalowych, choć dostępne są także (choć zdecydowanie rzadziej stosowane) kawiarki porcelanowe ze stalowym dnem lub specjalnym krążkiem ferromagnetycznym. Jeżeli do tego odpowiednio dobierzesz pojemność urządzenia do swoich potrzeb, masz gotowy przepis na kawiarkę idealną. Kawiarki na indukcję znajdziesz na: https://swiezopalona.pl/kategoria/47/kawiarki-na-indukcje

Dodaj komentarz