wyśmienita kawa robusta
wyśmienita kawa robusta

Prawdziwi smakosze kawy potrafią po jednym łyku tego aromatycznego napoju dokładnie wyczuć, jaki gatunek kawy mają w filiżance. Podczas wyboru kawy w sklepie bardzo ważnym aspektem jest nie tylko fakt, czy jest ona mielona, rozpuszczalna, delikatna czy mocno palona – ważny jest również jej gatunek.

Najpopularniejsze gatunki kawy

Prawdziwi i wytrawni miłośnicy tego aromatycznego napoju najbardziej cenią sobie gatunki, które rosną wysoko w górach, ponieważ smak kawy zależy od warunków klimatycznych oraz sposobu zbierania ziaren. Najczęściej uprawiany i nabywanym przez klientów gatunkiem kawy jest Arabika, która charakteryzuje się odmianami o bardzo wysokiej jakości. Ponadto pochodzi ona z Etiopii, jednak hodowana jest ona od Afryki aż po Azję i ma ona ponad 70% udziałów w rynku. Arabika może być uprawiana jedynie w klimacie tropikalnym, na wysokości powyżej 900 m n.p.m.

Z kolei Robusta z uwagi na małe wymagania klimatyczne często uważana jest za nieco groszy gatunek kawy od Arabiki. Jest ona bardziej wyrazista, jednak częściej stosuje się ją do produkcji kawy rozpuszczalnej.

Kolejnym popularnym gatunkiem jest Arabusta, będąca skrzyżowaniem Arabiki oraz Robusty. Jest ona równie odporna jak Robusta, jednak delikatność ma po Arabice. Z kolei Liberyka jest zdecydowanie najmniej aromatyczna z wszystkich wymienionych powyżej gatunków, jednak dzięki temu, że jest ona wydajna oraz niezbyt droga chętnie wykorzystywana jest do wypełniania tańszych mieszanek kaw.

Gdzie najlepiej kupić dobrą i aromatyczną kawę?

Kawy można kupić w praktycznie każdym sklepie spożywczym. Jednak Ci, którzy pragną czegoś zupełnie innego, odmiennego od ich codziennej kawy powinni udać się do specjalistycznych sklepów z mieszankami kaw i herbat z całego świata. Sklep kawa może się wówczas pochwalić bardzo ciekawymi i aromatycznymi ziarnami, a kompetentna obsługa z bogatą wiedzą w temacie poszczególnych mieszanek z pewnością pomoże w dobrze smacznej i aromatycznej mieszanki.

Dodaj komentarz