Cebula to bardzo popularna roślina użytkowa, która nadaje smak potrawom oraz wzmacnia organizm, a także dostarcza cennych witamin i soli mineralnych. Uprawa cebuli udaje się w wielu warunkach klimatycznych, dlatego niemal w całej Europie sadzi się różne odmiany cebuli. Ta popularna roślina nie ma dużych wymagań względem gleby, ale ważna jest jej ochrona przed szkodnikami oraz przed chorobami, ponieważ te czynniki mogą całkowicie uszkodzić plon. Dowiedz się, jak uprawiać cebulę i jak chronić ją przed patogenami i insektami.

Cebula – jak uprawiać od A do Z?

Cebula dobrze rośnie na glebach żyznych i ciepłych. Jeśli gleby są niskiej jakości – można wzbogacić je kompostem. Rośliny wysiewa się z nasion wprost do gruntu lub do inspektu. Termin wysiewu zależy od wybranej odmiany, wyróżnia się rośliny do uprawy letniej, zimowej, wśród nich są odmiany wczesne, średnie oraz późne. Rolnicy oraz ogrodnicy najczęściej wybierają wczesne odmiany letnie.

Uprawa cebuli wymaga regularnego odchwaszczania, ponieważ nieproszone rośliny są silną konkurencją dla młodych siewek cebuli. Zabierają im wodę, miejsce do wzrostu oraz zacieniają je. Chwasty są także siedliskiem szkodników oraz zarodników grzybów wywołujących choroby cebuli.

Analizując kwestię, jak uprawiać cebulę, należy skupić się również na potrzebach pokarmowych rośliny. Roślina nie znosi gleb kwaśnych, a preferuje obojętny odczyn podłoża. Liście cebuli, która rośnie w ziemi kwaśnej, są żółtawe, a sama roślina cechuje się bardzo słabym wzrostem. Wapnowanie podłoża powinno pomóc podnieść odczyn gleby, zaleca się nawozy wapniowe, które zawierają dodatkowo magnez.

Cebula doskonale rośnie, jeśli nawożona jest nawozami naturalnymi, np. obornikiem. Przed uprawą cebuli warto zastosować nawóz zielony, który wzbogaci ziemię w materię organiczną. Dobre efekty daje połączenie nawożenia organicznego z mineralnym. Cebula ma również duże potrzeby wodne, dlatego powinna być regularnie nawadniania, zwłaszcza podczas suszy.

Cebula – jak uprawiać i chronić przed chorobami?

Cebula jest rośliną dość wrażliwą na choroby oraz na szkodniki, ale odpowiednia uprawa cebuli oraz ochrona, pozwoli uzyskać wartościowy i zdrowy plon. Nieodpowiednia rozstawa roślin, zbyt kwaśna gleba oraz brak wystarczającej ilości składników pokarmowych to główne czynniki, które zmniejszają odporność cebuli.

Na początku wzrostu cebula jest narażona na zgorzele siewek. Ta grzybowa choroba objawia się wypadaniem całych roślin. Chorobie sprzyja niska temperatura podczas kiełkowania oraz duża wilgotność powietrza. W zapobieganiu zgorzelom zaleca się wysiew zaprawianych nasion.

Za groźne choroby uważa się białą zgniliznę cebuli oraz głownię cebuli. Choroby powinny być zwalczane za pomocą fungicydów, duży wybór  preparatów dostępny jest na stronie https://superplony.pl/pl/c/Ochrona-cebuli/36. Na liściach cebuli mogą pojawiać się objawy mączniaka. W uprawie cebuli choroba występuje dość często i przyczynia się do dużego spadku plonu. Na cebulach występuje również aleternarioza – objawy widoczne są na zgrubieniach w postaci czarnych plamek. Choroba częściej pojawia się na roślinach uprawianych na glebach ciężkich i mokrych. Fungicydy pomagają zwalczyć chorobę i zapobiegają jej występowaniu.

Jak uprawiać cebulę bez szkodników?

Insekty to drugi czynnik, który może uszkadzać cebulę – zarówno jej liście, jak i części podziemne. Liście cebuli niszczone są przez wciornastki, mszyce, poskrzypki i wgryzki. Ta grupa owadów żywi się szczypiorem, wygryza w nim tunele. Wśród preparatów dostępnych na stronie https://superplony.pl/pl/c/Ochrona-cebuli/36 można znaleźć również skuteczne preparaty na szkodniki w uprawie cebuli.

W częściach podziemnych żerują nicienie oraz larwy śmietek. Śmietka cebulowa uważana jest za najgroźniejszego insekta cebuli. Małe, białe larwy żerują w okolicy piętki cebuli, czyli z miejsca, z którego wyrastają korzenie rośliny. Zabieg ochrony cebuli powinien być wykonany w odpowiednim terminie, czyli wtedy, kiedy zaczynają pojawiać się dorosłe osobniki. Dobrze dobrany insektycyd powinien ograniczyć pojawianie się larw. W ochronie cebuli stosuje się również środki doglebowe, które niszczą larwy.