Pompy ciepła współpracują z: ciepłem technologicznym, instalacją centralnego ogrzewania C.O. i ciepłą wodą użytkową C.W.U. Występują one w różnych rodzajach. Najprostszym w instalacji typem pompy ciepła jest powietrzna. Jednak ich niska cena może się odbić z powodu uzależnienia od temperatury powietrza, więc mogą wzrosnąć koszty jej użytkowania. Niezależnym od pory roku typem pompy ciepła jest gruntowa. Gwarantowana jest stabilność działania przy zachowaniu efektywności. Jest to jednak jedna inwazyjną i występuje jako jedna z najdroższych opcji.

Jak działa pompa ciepła?

Część pomp ciepła korzysta z wody gruntowej. Wymaga ona dwóch studni głębinowych, czyli zrzutową i czerpną. Do rozważenia w miejscach, gdzie ma się dostęp do wody gruntowej. Ten typ jest wydajny, ale wymaga regularnego serwisu elementów transportujących ciecz oraz jej oczyszczanie. Wyróżniamy także pompy rewersyjne, które są w stanie zapewnić ogrzewanie oraz chłodzenie, czyli są alternatywą dla zainteresowanych klimatyzacją.

Odpowiedź na pytanie – jaka pompa ciepła do domu – jest różna, gdyż zależy od konkretnego mieszkania. W celu ustalenia wymaganej mocy pompy ciepła należy pomnożyć powierzchnię budynku w m2 przez zapotrzebowanie energetyczne w watach na m2. Liczy się także współczynnik COP będący wydajnością urządzenia. Jego większy wskaźnik sugeruje, że pompa ciepła wymaga mniejszej ilości energii do wyprodukowania ciepła. Jednak wybranie optymalnego COP jest trudne i przy projektowaniu ogrzewania warto skorzystać z usług firmy sprzedającej pompy ciepła w Koszalinie.

Pompa ciepła jaka najlepsza?

Zacznijmy od tego, że pompy ciepła są na ogół zbudowane z tych samych elementów. Jednak renomowani producenci mogą stosować lepsze algorytmy sterujące, które będą zauważalnie wpływać na jej działanie. Tańsze mogą działać na zasadzie – jest włączona lub wyłączona, ale nie będą już na bieżąco dostosowywać mocy. Część pomp ciepła będzie trudna do sterowania, ponieważ producent udostępni niefunkcjonalną aplikację mobilną. Różnią się także ilością dostępnych opcji.

Odnośnie samych elementów to istotnym jest sprężarka. Wysoką sprawnością odznaczają się sprężarki Scroll DC Inverter. Są one jednak drogie, więc alternatywą są Twin Rotary DC Inverter, które nie odbiegają wiele od wcześniej wymienionych. Często spotykanym typem o stałej wydajności jest sprężarka śrubowa.

Droższe pompy ciepła na ogół mają pewniejszą gwarancję. Ich elementy także spełniają wyższe standardy, przez co będą lepiej i dłużej działać. Dla komfortu istotny jest także hałas wydalany przez wybrane urządzenie. Odnośnie gwarancji producenta warto dopowiedzieć, że samodzielny montaż skończy się nieudzieleniem pomocy przez serwis. Zakup i montaż pompy ciepła w Koszalinie warto wykonać przy pomocy specjalistów. Dobrze dobrana pompa ciepła będzie bezpiecznym, oszczędnym i nowoczesnym sposobem ogrzewania, który zyskuje na popularności.