Planujesz założyć własną stronę internetową? Jeśli chcesz, aby była ona publiczna i widoczna dla innych użytkowników Internetu, musisz umieścić ją na serwerze. Możesz zakupić swój własny i prywatny serwer, czyli specjalny komputer podłączony do sieci 24 godziny na dobę lub skorzystać z usług firmy hostingowej i wykupić hosting. Co to jest? Jakie są jego rodzaje? Jak wybrać hosting dla swojej strony WWW? Sprawdź. 

Czym jest hosting?

Hosting to według definicji nazwa usługi, którą świadczy firma hostingowa. Polega ona na udostępnianiu miejsca na serwerze właścicielom witryn internetowych. Choć najczęściej terminem tym określa się przestrzeń na dysku twardym, w której można umieścić swoją stronę.  Czy hosting jest konieczny? Jak najbardziej. Bez niego Twoja strona nie mogłaby znaleźć się w publicznej przestrzeni w sieci i byłaby dostępna wyłącznie dla Ciebie. Nie o to Ci chodzi, prawda? Dlatego przy tworzeniu strony należy skorzystać z usług firmy hostingowej lub zakupić własny serwer, który będzie podłączony do sieci bez przerwy. Drugie rozwiązanie rekomendowane jest raczej właścicielom bardzo rozbudowanych serwisów, którzy mają duże wymagania, co do działania serwera. Dla zwykłych stron, a nawet dla większości sklepów internetowych wystarczający będzie hosting WWW wykupiony u firmy hostingowej. Dzięki temu użytkownicy będzie mieli dostęp do Twojej strony o każdej porze dnia i nocy.    

Rodzaje hostingu

 Obecnie wyróżnić możemy trzy główne rodzaje hostingu: 

  • Hosting współdzielony – jest to najtańszy rodzaj hostingu. Korzystając z tej usługi, będziesz dzielił miejsce na serwerze z kilkoma innymi stronami. Czy to dobre rozwiązanie? Może się sprawdzić do mało wymagających stron informacyjnych. Trzeba jednak liczyć się z większym niebezpieczeństwem, a także gorszą wydajnością serwisu.  
  • Hosting VPS (Virtual Private Server) – to prywatna część serwera, z której nie korzysta nikt, poza Tobą. Możesz korzystać z własnych zasobów pamięci i wydajności. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze i bardziej wydajne, jednak z oczywistych względów droższe niż hosting współdzielony. Sprawdzi się dla rozbudowanych stron i małych oraz średnich sklepów internetowych. 
  • Serwer dedykowany – to najdroższa wersja hostingu. Korzystając z  takiej usługi, wykupujesz u firmy hostingowej cały serwer na wyłączność. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad parametrami, nie musisz martwić się o wydajność serwisu, a także o niebezpieczeństwo. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy mają duże wymagania, co do działania serwisu internetowego i chcą zapewnić odwiedzającym jak najlepsze wrażenia. 

Hosting WWW – jaki wybrać?

Wiesz już, co to jest hosting i jakie są jego rodzaje, ale co wybrać dla swojej strony WWW? Przy wyborze powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na potrzeby swoje i swojego serwisu. Dla rozbudowanych sklepów internetowych, które każdego dnia odwiedzane są przez setki czy tysiące osób, potrzebny jest hosting o lepszych parametrach. W przeciwnym wypadku sklep nie będzie wydajny, a użytkownicy będą mieli negatywne wrażenia. Kwestie, na które należy zwrócić uwagę to: szybkość łącza, bezpieczeństwo, limit przestrzeni dyskowej, sposób i częstotliwość tworzenia kopii zapasowych, transfer danych, pomoc techniczna. 

Warto wspomnieć, że parametry hostingu WWW mogą wpływać na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Jeśli będzie ona mało wydajna i do tego niebezpieczna, wyszukiwarka Google szybko to zauważy i nie będzie chciała wyświetlać jej na wysokich pozycjach. Wydajny hosting wypływ zatem pozytywnie zarówno na UX, jak i na SEO, czyli dwie najważniejsze kwestie dotyczące marketingu w wyszukiwarce.  

Co jest potrzebne do założenia strony internetowej?  

Oprócz hostingu, do założenia strony potrzebujesz również domeny, czyli adresu, który będzie prowadził do Twojego miejsca na serwerze. Domenę możesz wykupić razem z hostingiem w firmie hostingowej. Powinna być ona związana z tematyką Twojej strony, nie zawierać przypadkowych znaków, być w miarę krótka i zwięzła, a także zawierać najważniejsze dla strony słowo kluczowe.