Zabawki niewątpliwie dają dzieciom dużo radości. Ponadto dzięki udanej zabawie maluchy mogą także rozwijać się w prawidłowy sposób. Wiele rozwiązań wspiera ogólny rozwój pociech, pomaga odkrywać talenty i rozwijać różne umiejętności. Jakie są najlepsze zabawki dla dzieci? Wybór na rynku jest ogromny, dlatego trudno zdecydować się na coś odpowiedniego. 

Przy wyborze najlepiej słuchać swojej pociechy i obserwować jej zachowanie. Można także zainspirować się internetowymi poradnikami, jednak ostatecznie należy pamiętać o tym, że każdy maluch jest inny. Co kupić, aby naprawdę uszczęśliwić pociechę? Jakie są najlepsze zabawki dla małych dzieci?

Zabawki interaktywne

Ciekawym rozwiązaniem jest zakup zabawek interaktywnych – to dobra opcja zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Przy tego typu modelach jedna strona komunikacji oddziałuje na drugą i na odwrót – co oznacza, że dziecko ma wpływ na zabawkę, a zabawka wpływa na dziecko. 

Przedmioty interaktywne to jedne z najlepszych zabawek dla małych dzieci, ponieważ uczą się, że gdy wykonają określony ruch, to nastąpi reakcja zwrotna – np. urządzenie zaświeci się, poruszy lub zagra melodię. Obecnie na rynku istnieje duży wybór przeróżnych zabawek wielofunkcyjnych, dlatego ciężko zdecydować się na jedną konkretną propozycję. Przykładem takich przedmiotów są np.: maskotki, samochody, klocki, a nawet książeczki wielofunkcyjne. 

Przy wyborze zabawki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby była bezpieczna i dawała dziecku radość. Ponadto produkt powinien być dostosowany do wieku malucha, gdyż za bardzo złożone zabawki mogą zniechęcić pociechę, a zbyt proste szybko staną się nudne.

Zabawki edukacyjne

Jeżeli nie interaktywne, to jakie najlepsze zabawki dla dzieci są dostępne na rynku? Kiedy maluchy doskonalą swoje nowo nabyte umiejętności, to w tym czasie najważniejsza jest dla nich możliwość swobodnego ruchu. Z tego względu świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawki, które pomagają rozwijać koordynację ruchową – np. pchacze. 

Kilkuletnie dzieci są także coraz bardziej świadome przeznaczenia przedmiotów i coraz chętniej naśladują zachowania dorosłych, imitując przy tym codzienne czynności. Maluchy bardzo chętnie wyjmują kuchenne pomoce, pomagają w sprzątaniu i próbują majsterkować – co sprawia, że z pewnością ucieszą się z zestawu zabawek, np. kucharskiego. 

Dobrą alternatywą dla zabawek są też książki obrazkowe, dzięki którym dziecko może ćwiczyć wyszukiwanie postaci czy elementów oraz rozwijanie spostrzegawczości. Do około 3. roku życia maluch używa zabawek w nie do końca świadomy sposób, natomiast w późniejszym etapie zaczyna planować i tworzyć. Wtedy należy pomyśleć o zakupie bardziej złożonych rozwiązań – np. klocków dla dzieci. Rozbudzają wyobraźnię, a także wspierają rozwój motoryczny i poznawczy.

Najlepsze zabawki – lalki

Jeśli szukasz odpowiedniej zabawki, lalki to doskonała opcja. Powinieneś wiedzieć, że są różne rodzaje, które możesz kupić swojemu dziecku. To bardzo dobra propozycja zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców, ponieważ dzięki niej dziecko uczy się podstawowych odruchów opiekuńczych oraz zyskuje przyjaciela i powiernika w jednym. Bawiąc się lalką, pociecha może naśladować rodziców, co daje ogromną satysfakcję.

Ponadto taka zabawa przyczynia się do rozwoju społecznego dziecka oraz pomaga mu poznać uczucie odpowiedzialności. Jest to bardzo istotne, ponieważ maluchy początkowo nie znają tego poczucia z racji tego, że za pociechy odpowiedzialni są rodzice. Przed zakupem lalki, podobnie jak każdej innej zabawki, należy sprawdzić, czy będzie ona bezpieczna w użytku. Koniecznie skontroluj, z jakich materiałów wykonano zabawkę – łącznie z włosami i ubrankami. Tworzywa muszą być dobrej jakości, aby lalka służyła dziecku latami, a także bezpieczne i trwałe, ponieważ maluchy zazwyczaj przywiązują się do zabawek i wykonują z nimi dużo codziennych czynności – np. czeszą, przebierają, śpią z nimi, a niekiedy nawet kąpią. Dlatego warto zainwestować w dobrą jakościowo lalkę.