Czasami zdarza się, że zakupione śruby nie do końca spełniają oczekiwania lub wymogi do danego zastosowania. W takim przypadku trzeba je w jakiś sposób poprawić – najczęściej następuje to poprzez przycięcie. Aby zrobić to jak najprecyzyjniej, a śruba mogła spełnić swoje zadanie, do tej czynności wykorzystuje się wzorce zarysu gwintu metrycznego. Poszczególne modele przystosowane są do mierzenia śrub o różnej wielkości, kształcie, kącie, pod którym został wycięty gwint, a także gwintów wewnętrznych bądź zewnętrznych. Z ich pomocą możliwe jest określenie typu oraz skoku.

W jaki sposób zmierzyć gwint śruby za pomocą wzorca zarysu gwintu metrycznego?

Wzorce zarysu gwintu metrycznego mogą mieć postać jednej blaszki z kilkoma, a czasami nawet kilkunastoma otworami na krawędziach – w zależności od uniwersalności danego modelu. Aby zmierzyć rozmiar gwintu, należy przyłożyć śrubę do blaszki w odpowiednim miejscu.

Często zestaw wzorców zarysu gwintu metrycznego przybierają postać kompletu listków zebranych w taki sposób, że po rozłożeniu tworzą wachlarz. Każdy pojedynczy listek na jednej stronie zakończony jest grzebieniem. To właśnie za jego pomocą mierzy się wielkość gwintu – wystarczy po kolei dopasowywać do niego kolejne listki, aż natrafi się na ten, który jest najbardziej zbliżony do sprawdzanej śruby.

Wzorce zarysu gwintu metrycznego – sklep narzędziowy ARKOM

W sklepie ARKOM oferowane są wzorce zarysu gwintu metrycznego różnych sprawdzonych marek. Wśród nich widnieją takie firmy, jak Schut, Accud czy Insize, które specjalizują się w produkcji przyrządów pomiarowych do różnych parametrów.

W sklepie ARKOM dostępne są wzorce zarysu gwintu metrycznego do kontroli różnego rodzaju śrub charakteryzujących się odmiennym kątem, kształtem czy wymiarami. Niektóre pozycje natomiast mają bardziej uniwersalne zastosowanie. Oferowane produkty cechują się udowodnioną jakością i wysoką dokładnością, dlatego doskonale sprawdzą się podczas cięcia śrub. Klienci chwalą również ich atrakcyjną cenę.

Zadowolenie klienta jest priorytetem, dlatego poza sprzedażą różnego rodzaju wzorców zarysu gwintu metrycznego na niektórych dostępnych w tej kategorii produktach oferowane jest wykonanie grawera o długości do 10 znaków. Warto sprawdzić dostępności danej pozycji przed zakupem, ponieważ realizacja poszczególnych zamówień może znacznie różnić się długością czasu – od 24 godzin do 45 dni. Ponadto zapewniona jest usługa wzorcowania zakupionych wzorców zarysu gwintu metrycznego przed dostarczeniem ich do klienta.