Przelotki kablowe są stosowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa połączeń kablowych. Stosowane są między innymi w celu zabezpieczenia ostrych krawędzi otworów konstrukcyjnych, ochrony przed obciążeniami mechanicznymi i chemicznymi czy szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. W przypadku większych otworów wykorzystuje się profile osłonowe, które są zazwyczaj przeznaczone do osłony krawędzi.

Przelotki kablowe, profile osłonowe i inne tego typu akcesoria są najczęściej stosowane przez osoby zajmujące się elektryką, ale warto znać ich przeznaczenie, aby zwiększyć bezawaryjność połączeń kablowych w mieszkaniu.

Przelotka do kabli – ochrona i odciążenie przewodów elektrycznych

Przewody często są przeprowadzane przez małe otwory w meblach, a zastosowanie przelotki w takich wypadkach skutecznie niweluje ryzyko ścierania. Znaną i powszechnie stosowaną formą jest także przepust jako przelotka kablowa, który zakłada się na końcówkę przewodu, osłaniając go i chroniąc od naprężeń.

Przelotka do kabli osłania kable przed szkodliwymi efektami zginania oraz umożliwia ich naturalne prowadzenie bez załamań czy nadmiernych nacisków. Większe przepusty osłaniają jednocześnie przed zginaniem i odciążeniem. We wszystkich przypadkach, kiedy przewody są zmuszone przechodzić przez otwory, dobrym rozwiązaniem jest zastanowienie się, jaka przelotka kablowa będzie odpowiednia.

Ze względu na zastosowanie można wyróżnić przelotki do kabli:

  • montowane w otworach i chroniące przed przetarciami,
  • profile osłonowe do paneli i elementów o ostrych krawędziach,
  • przepusty kablowe do ochrony przed zginaniem i odciążenia przewodów.

Przelotki do kabli montowane w otworach i chroniące przed przetarciami zapewniają dodatkowe odciążenie oraz osłonę przed przetarciami. Mogą mieć okrągły bądź owalny kształt. W przypadku zastosowania do płaskich taśmowych przewodów stosowana jest przelotka kablowa podłużna. Z kolei profile osłonowe do paneli i elementów o ostrych krawędziach gwarantują dobrą osłonę przewodów przebiegających na powierzchniach o ostrych krawędziach. Są wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych, dzięki czemu bardzo dobrze dopasowują się do krawędzi i zapewniają estetyczne wykończenie brzegów.

Przepusty kablowe chronią przewody i połączenia elektryczne przed awarią podczas ciągnięcia. Są wytrzymałe, odporne na działanie zewnętrznych czynników mechanicznych i proste w montażu. Stosowane są także przepusty kablowe montowane bezpośrednio w gniazdkach w celu ochrony przeciwzgięciowej przewodów.

Przelotki do kabli – dobór i zastosowanie

Przelotka do kabli ma zazwyczaj kształt okrągłego pierścienia, który jest wkładany bezpośrednio do otworu w panelu. Ma na celu osłanianie przewodów przed przetarciami i negatywnymi wpływami czynników zewnętrznych. Przelotka kablowa zazwyczaj jest wciskana przez otwór w panelu do momentu, aż zatrzaśnie się w odpowiednim miejscu.

Dokonując wyboru, jaką przelotkę kablową zastosować, należy wziąć pod uwagę kilka wymiarów:

  • średnicę kabla,
  • średnicę otworu w panelu,
  • wymiar otworu przelotki kablowej – musi być dostosowana do średnicy przewodu, który będzie przez nią przeprowadzany.

Przepust jako przelotka kablowa oprócz tego, że występuje w różnych wymiarach, może mieć także różne kształty: prostokątne, kwadratowe i okrągłe. Ponadto powstaje z różnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, aluminium, a nawet drewno. Przelotka do kabli wykonana z drewna jest dobrym rozwiązaniem w przypadku blatów wyprodukowanych z tego naturalnego tworzywa, dodatkowo pokrytego lakierem. Często wykorzystuje się ją jako jeden z elementów wykończenia stołów konferencyjnych.

Na rynku dostępne są również płytki wyposażone w klapki i szczotki przytrzymujące przewody. Z kolei biurka stojące przy ścianie można wyposażyć w aluminiowe przepusty kablowe, które są przytwierdzane do brzegu blatu, nie zajmują wówczas dużo miejsca, a prawidłowo spełniają swoją funkcję. Przelotka kablowa nie pełni wyłącznie funkcji ochronnej – jeśli przewody przebiegają w widocznych miejscach, pełni również rolę dekoracyjną.