Póki co mamy lato i wyjątkowo wysokie temperatury. Nim się jednak obejrzymy, a będziemy układać menu na Święta Bożego Narodzenia. Ten magiczny czas to nie tylko choinka i prezenty, ale również wyjątkowo aromatyczne przyprawy, które wnoszą do naszych domów przyjemny, korzenny zapach.

Krótka historia

Korzenne przyprawy używane były w Polsce od bardzo dawna. Kuchnia staropolska to przede wszystkim cynamon, goździki i kardamon. Warto dodać, że obecne były one nie tylko w potrawach słodkich, ale również w daniach przygotowywanych z ryb i mięsa. Goździki chętnie dodawano do gulaszy, przyprawiano nimi również potrawy z dzika. Bez cynamonu nie mógł obejść się rosół z kapłona, wanilia zaś była obowiązkowym dodatkiem do potraw z kasz. Już w dawnej Polsce zdawano sobie sprawę z tego, że korzenne przyprawy nie tylko podkręcają smak potraw, ale również korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Goździki

Są to poddane suszeniu pączki kwiatowe zbierane z drzewa goździkowego. Uprawia się je w Tanzanii i na Zanzibarze. Obecnie dodaje się je do pierników, ale także do pieczonego schabu, dzięki czemu zyskuje on niepowtarzalny aromat. Są również niezastąpionym dodatkiem do grzanego wina i piwa, idealnie komponują się z gruszkami. Warto wiedzieć, że goździki są także doskonałym sposobem na odświeżenie oddechu. Wykazują również działanie uspokajające.

Wanilia

Jest to roślina z rodziny storczykowanych. W kuchni używa się jej wysuszone strąki. Wanilia rośnie w tropikalnych lasach na terenie Meksyku, Madagaskaru oraz Antyli. Jest doskonałym dodatkiem do różnego rodzaju wypieków i deserów. Dodawać można ją do budyniu oraz kawy, nadając im tym samym niepowtarzalny aromat. Substancje, które się w niej znajdują, wykazują natomiast działanie przeciwgorączkowe. Wanilia skutecznie wzmacnia również serce.

Kardamon

Są to nasiona pozyskiwane z rośliny, które zalicza się to rodziny imbirowatych. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje: zielony, który pochodzi ze Sri Lanki oraz Indii, a także czarny, który pozyskiwany jest na terenie Himalajów. Kardamon to obowiązkowy składnik każdej mieszanki piernikowej. Dodawać można go do kompotu z suszu, który jest nieodłącznym elementem każdej kolacji wigilijnej. Przyprawę tą można dodawać również do pasztetu. Trzeba jednak pamiętać, że kardamon jest bardzo intensywny w smaku – w związku z tym należy dosypywać go bardzo ostrożnie.

Cynamon

Chyba najbardziej znana przyprawa korzenna w Polsce. Jest to wysuszona kora drzewa cynamonowca. W sprzedaży najczęściej znajduje się cynamon pozyskiwany na Sri Lance. Zawsze znajduje się w przyprawie piernikowej, której nadaje charakterystyczny aromat. Dodawać można go do szarlotek oraz jabłeczników. Pyszne smakuje również podany z nim ryż zapiekany z jabłkami. Odrobinę cynamonu można także dosypać do tradycyjnego wigilijnego kompotu. Warto pamiętać, że nie wszędzie cynamon traktowany jest jako przyprawa do dań słodkich. Grecy dodają do do tradycyjnej musaki, czyli potrawy, która przygotowywana jest z baraniny, bakłażana oraz pomidorów.