Rzodkiewkę zna chyba każdy z nas. Chętnie kupujemy ją wczesną wiosną, nie zapominamy o niej latem. Jeszcze nie tak dawno na rynku dostępne były jedynie te odmiany, które charakteryzują się ostrym smakiem. Dzisiaj nie brakuje również tych łagodnych. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że rzodkiewka ma wiele kuzynek, które są równie smaczne.

Doskonałe źródło witamin i minerałów

Rzodkiewka i jej kuzynki to świetne źródło witamin i minerałów. Wystarczy codziennie zjeść kilka czerwonych kulek, aby po pewnych czasie poczuć się lepiej. Rośliny te bardzo korzystnie wpływają na nasz układ odpornościowy. Wszystko za sprawą zawartych w nich ogromnych ilości witaminy C, która jest jednym z lepszych oręży w walce z infekcjami. Zawarty w nich również olejek gorczycowy ma dobroczynny wpływ na procesy trawienne. Warto dodać, że jedzenie rzodkiewki zaleca się osobom, które mają mały apetyt. Jest to także świetny sposób na uniknięcie anemii – rzodkiewka to doskonałe źródło żelaza.

Rzodkiewka i jej kuzynki wpływają korzystnie na układ krążenia. Dostarczają dużych ilości potasu, który bierze udział w utrzymywaniu na właściwym poziomie ciśnienia tętniczego krwi. Z kolei błonnik, którego rzodkiewki również są źródłem, ogranicza wchłanianie tłuszczu, przez co chroni naczynia krwionośne przed tworzeniem się dużej blaszki miażdżycowej.

Rzodkiewki powinny znaleźć się w diecie każdej dbającej o urodę kobiety. Zawarta w nich siarka wywiera dobroczynny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci.

Świetny smak

Rzodkiewki są nieocenione w kuchni. Dodawać można je do twarożku oraz rozmaitych sałatek, skutecznie wzbogacając ich smak i dodając im nieco ostrości. Rzodkiewka doskonale komponuje się z pomidorem, ogórkiem, sałatą. Dodawać można ją do duszonych mięs. Sprawdza się również w roli jarzynki polanej sosem beszamelowym.

Rzepa

Kuzynka rzodkiewki, której bulwy mają wielkość buraka. Jej miąższ jest jasny, a jego smak dość ostry. Jest to idealny materiał na surówki. Z ugotowanej z powodzeniem można przygotować pyszne puree, które stanowić będzie nie tylko smaczny, ale również bardzo zdrowy dodatek do obiadu. Można ją również faszerować i zapiekać.

Czarna rzodkiew

Ceniona w Polsce od lat. Charakteryzuje się najbardziej ostrym smakiem i aromatem. Jej skórka jest czarna, pod nią znajduje się biały miąższ. Można ją zetrzeć na tarce, posolić, dodać odrobinę posiekanej drobno cebulki i jogurt, uzyskując w ten sposób pyszną surówkę. Czarna rzodkiew doskonale smakuje również krojona na plasterki i jedzona solo. Przed spożyciem warto ją jednak nieco posolić i odczekać aż pojawi się na niej sok, który należy zetrzeć. W ten sposób jej smak będzie nieco łagodniejszy.

Biała rzodkiew

Jako jedyna ma nie okrągły, a podłużny korzeń. Jej skóra ma lekko żółty odcień, pod nią kryje się śnieżnobiały miąższ. Warto dodawać ją do sałatek, które przygotowano z dość mdłych w smaku składników, na przykład z tartej marchwi czy tuńczyka. Najlepiej smakuje serwowana na surowo, ale z powodzeniem przyrządzać można z niej również potrawy na ciepło.