Dziś trudno wyobrazić sobie biuro bez dobrze działającej wentylacji. Jej brak bezpośrednio przekłada się na mniejszą wydajność pracy. Nie może zatem dziwić, że właściciele firm decydują się na inwestycję w dobrą wentylację w swoich biurach. Na rynku dostępne są obecnie różne systemy. Jednak największym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim wentylacja z rekuperatorem. Taki system pozwala na oczyszczenie powietrza poprzez wymianę tego zużytego na świeże, ale również pozwala zaoszczędzić ciepło. Co jeszcze warto wiedzieć o rekuperacji?

Rekuperacja a tradycyjna wentylacja

Jak wspomniano, obecnie największą popularnością cieszą się instalacje wentylacyjne z rekuperacją. Dzięki takiemu systemowi możliwy się odzysk ciepła ze zużytego powietrza, które usuwane jest z pomieszczenia biurowego poprzez kanały wyciągowe – te kierują je na filtr oraz wymiennik. Tam zatrzymywane jest ciepło, a zużyte powietrze wypuszczone zostaje poza budynek.

Co ważne, pobrane z zewnątrz świeże powietrze, zanim trafi do pomieszczeń, także jest filtrowane. Dzięki temu można mieć pewność, że jest ono rzeczywiście czyste. Dodatkowo w wymienniku przejmuje ono ciepło pobrane z tego zużytego. Oznacza to, że w okresie zimowym system wentylacji z rekuperatorem pozwala na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń biurowych. Tradycyjna wentylacja takich możliwości nie daje.

Jak działa wentylacja z rekuperacją?

Wentylacja w biurze musi być przede wszystkim wydajna. Taka też jest rekuperacja. Na jakiej zasadzie działa ta nowoczesna instalacja? System wentylacji z rekuperacją jednocześnie pobiera zużyte powietrze z pomieszczeń i świeże powietrze z zewnątrz. Oczywiście, proces ten odbywa się osobnymi kanałami, aby dwa strumienie nie mieszały się ze sobą. Pobrane zużyte i świeże powietrze kierowane są na wymiennik oraz filtr. To elementy systemu wentylacji, które odpowiadają za usuwanie zanieczyszczeń oraz za odzyskiwanie ciepła. Zadaniem wymiennika jest również podgrzewanie świeżego powietrza pobranego z zewnątrz. Po tym procesie powietrze zużyte wydalane jest poza budynek, a świeże i ogrzane – wdmuchiwane do pomieszczeń biurowych.

Jaka wentylacja w małym pomieszczeniu sprawdzi się najlepiej?

Rekuperacja bardzo dobrze sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń biurowych. Pozwala bowiem na utrzymanie komfortu cieplnego w niedużych przestrzeniach, ograniczając wydatki na ich ogrzewanie zwłaszcza zimą. To jednak nie jedyna zaleta rekuperacji w małych pomieszczeniach biurowych. Istotne jest również to, że system wentylacji z rekuperacją w niewielkich wnętrzach pozwala na bardzo szybką wymianę powietrza. To wpływa także na błyskawiczne usuwanie wilgoci. Wszystko to ma oczywiście pozytywny wpływ na pracowników, a tym samym na wydajność ich pracy.

Trzeba też wspomnieć o tym, że dzięki filtracji czyste i świeże powietrze wdmuchiwane do pomieszczeń wolne jest od bakterii czy roztoczy. Innymi słowy, nie szkodzi alergikom. Warto jeszcze podkreślić, że obecnie na rynku oferowane są nowoczesne systemy wentylacji z rekuperacją, które mają wbudowane dodatkowe funkcje. Mowa tu choćby o możliwości regulacji temperatury czy poziomu wilgoci w pomieszczeniach biurowych.

Jak zamontować rekuperację w małym biurze?

Aby wentylacja w biurach działała prawidłowo, musi być oczywiście właściwie zamontowana. Przede wszystkim montaż systemu wentylacji zlecić należy profesjonalnej firmie posiadającej w tym zakresie odpowiednie doświadczenie. Przed samym montażem koniecznie przygotowany musi zostać projekt całego systemu. Na etapie projektowania dobierana jest m.in. wydajność rekuperatora oraz średnice kanałów wentylacyjnych. Wszystko to musi być bowiem odpowiednio dopasowane do pomieszczeń biurowych. Oczywiście, wszystko powinno pozostawać zgodne z dotyczącymi wentylacji w biurze przepisami. Te zawarte są w rozporządzeniach dotyczących ogólnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Zlecając montaż systemu wentylacji doświadczonym fachowcom, można mieć pewność, że cały proces instalacji zrealizowany zostanie właściwie.