Jeszcze 10 lat temu praca zdalna była nieosiągalnym marzeniem dla większości Polaków. Od pewnego czasu ten system zyskuje na popularności, a pracodawcy coraz chętniej dopuszczają możliwość, aby kadra wykonywała swoje obowiązki z domu. Podstawą efektywnej pracy zdalnej jest jednak dobrze zaaranżowana przestrzeń biurowa. Jak urządzić biuro w domu i gdzie szukać wartościowych inspiracji?

Domowy gabinet w pracy zdalnej – dlaczego jest tak ważny?

Każda osoba pracująca od dłuższego czasu na tzw. „home office” wie, jak ważna jest higiena umysłowa w tym systemie. W przypadku wykonywania obowiązków zawodowych poza domem łatwo przestawić się w tryb zawodowy. Ułatwiają to formalny strój, zmiana miejsca przebywania czy otoczenie współpracowników. Po powrocie do domu łatwiej jest też odpocząć ze względu na wyraźną zmianę środowiska, dzięki której umysł szybciej przestawia się w „tryb domowy”.

W przypadku pracy zdalnej sytuacja nie jest już tak klarowna – zarówno odpoczynek, jak i obowiązki zawodowe są realizowane pod tym samym adresem, a często nawet w tym samym pomieszczeniu. Dlatego konieczne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, w której występowałby wyraźny podział na część wypoczynkową i biuro domowe. Jak urządzić przestrzeń, by nie zajmować zbyt wiele miejsca, a jednocześnie utrzymać motywację do efektywnej pracy?

Jak urządzić biuro w domu? Praktyczne rady

Podstawą każdego domowego biura są meble do gabinetu. Bardzo ważny jest wygodny, ergonomiczny fotel oraz biurko z blatem o dopasowanej wysokości do siedziska. Wybierając fotel biurowy, dobrze upewnić się, że jego oparcie zapobiega przyjmowaniu nieprawidłowej postawy. Warto, by miał wbudowany mechanizm tilt, pozwalający na lekkie odchylenie oparcia wraz z siedziskiem.

Fotel do gabinetu powinien mieć kółka wykonane z materiału odpowiedniego do typu podłoża. Przy podłodze wyłożonej panelami dobrze sprawdzają się kauczukowe, gdyż są miękkie i mają właściwości antypoślizgowe. W przypadku kółek plastikowych warto kupić specjalną matę pod fotel, która zapobiegnie rysowaniu paneli.

Osoby, które nie wiedzą, jak urządzić domowe biuro, powinny spojrzeć na propozycje z czasopism wnętrzarskich. Temat przestrzeni do pracy w domu jest jednym z najpopularniejszych i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Bardzo ważne są nie tylko meble do gabinetu, ale też sama kwestia wyznaczenia miejsca na domowe biuro. Inspiracje można znaleźć na Youtube, ale warto przyjrzeć się przede wszystkim uważnie swojemu mieszkaniu. Czasem przestawienie kilku mebli lub zrezygnowanie z dekoracyjnego regału jest w stanie sprawić, że na pozornie niewielkiej przestrzeni znajdzie się całkiem sporo miejsca na stanowisko robocze.

Atmosfera domowego biura – niezwykle istotny czynnik

Pracując z domu, warto szczególną uwagę zwrócić na aurę przestrzeni roboczej. Czy stanowisko pracy sprzyja koncentrowaniu się na obowiązkach? Czy w zasięgu wzroku nie ma przedmiotów, które rozpraszają uwagę? Pozornie błahe detale, np. głośno tykający zegar lub absorbujący widok za oknem mogą skutecznie wybijać z rytmu pracy i powodować spadek wydajności. Takie czynniki należy więc jak najszybciej zidentyfikować, a następnie wyeliminować.

Nie znaczy to jednak, że domowy gabinet ma być całkowicie sterylny i bezosobowy – wręcz przeciwnie. Wskazane są w nim dodatki, które poprawiają koncentrację oraz wprowadzają dobry nastrój, jak domowe rośliny, aromatyzer z funkcją nawilżacza powietrza czy odtwarzacz, z którego sączyć się będą dźwięki spokojnej muzyki.

Te wszystkie drobne dodatki wpływają na komfort pracy i składają się na przytulne domowe biuro. Jak urządzić stanowisko pracy, gdy do dyspozycji pozostaje maleńka kawalerka z aneksem kuchennym? Najlepiej, aby biurko znajdowało się jak najdalej od lodówki i telewizora – jeśli tylko da się pogodzić te rzeczy, to świetnie. Czasem jednak trzeba iść na kompromisy, zwłaszcza w przypadku bardzo małych przestrzeni. Wówczas na jakość pracy zdalnej można wpływać poprzez inne działania, np. regularny tryb życia, wczesne chodzenie spać i kilka chwil w ciągu dnia przeznaczonych na medytację.