Chcesz być szczupły – jedz sałatki! Czy na pewno jest to dobra rada? – i tak i nie. Wiele zależy od tego, o jakiej sałatce mowa. Istnieją takie, które warto jeść, takie, które raczej nie są zbyt zdrowe i takie, które można nieco zmienić, aby były zdrowsze, a takie, które można jeść, ale w ograniczonej ilości.

Jakie sałatki lepiej unikać? – Przede wszystkim te, które zawierają dużą ilość majonezu i składników tuczących. Za najbardziej niezdrową sałatkę uznaję się sałatkę kebabową, z kurczakiem, majonezem keczupem i nawet duża ilość warzyw nie zmieni faktu, że sałatka ta jest bardzo kaloryczna. Również inne sałatki z majonezem mają sporo kalorii, gdyż już sam majonez jest kaloryczny. Dlatego też ich spożywanie należy ograniczyć. Można też zastąpić zwykły majonez wersją light, chociaż jak podpowiadają dietetycy produkty light, chociaż mniej kaloryczne, zawierają sztuczne składniki. Wiele osób tłumaczy sobie jednak, że sałatki to samo zdrowie, bo zawierają dużo warzyw, ale w rzeczywistości zawarty w nich majonez bywa zabójczy dla zdrowia.

Na szczęście istnieją też zdrowsze sałatki bez majonezu, które składają się z sałaty i różnego rodzaju warzyw. Zwykle dodaje się do nich dresingi, ale tutaj pojawia się kolejny problem, albowiem wiele osób nie zwraca uwagi na fakt, że dresingi tez bywają niezdrowe. Zbyt duża ilość oliwy też nie jest dobra dla naszego zdrowia.

Mamy jeszcze typowe sałatki i surówki do obiadów. O ile przygotowujemy je w domu, możemy kontrolować ilość śmietany, czy innych składników, ale jeśli kupujemy gotowe, to nigdy nie możemy być pewni, co tak naprawdę zawierają.

Do sałatek możemy dodać różne składniki. Nie zawsze muszą to być warzywa. Dobre są też sałatki z owoców, czyli zdrowy deser zamiast kalorycznych ciastek. Ciekawą propozycja są również sałatki z dodatkiem sera, ryby, czy kurczaka. Taka sałatka może stanowić osoby posiłek. Do sałaty, warzyw i dresingu dodajemy grillowanego kurczaka i mamy pełnowartościowy posiłek. Zamiast kurczaka można dodać rybę lub inny rodzaj mięsa.

Dużą popularnością cieszy się sałatką grecka, czyli z dodatkiem oliwek i sera feta. Można też tworzyć własne kompozycje dodając inne sery lub dodatki.

Przepisy na ciekawe sałatki znajdziemy w Internecie. Możemy traktować je, jako dodatek do dania obiadowego lub też, jako osoby posiłek. Warto pamiętać, że codziennie powinniśmy jeść jak najwięcej warzyw i owoców, dlatego też sałatki to świetna alternatywa dla smażonych dań. Ponieważ liczba przepisów na sałatki jest naprawdę duża, każdego dnia możemy przygotowywać sałatkę według innego przepisu. Za każdym razem warto jednak pamiętać, że nie każda sałatka jest synonimem zdrowia. Czasem są one bardzo kaloryczne i tuczące. Zwłaszcza, jeśli mówimy o majonezowych sałatkach z makaronem lub innymi, tuczącymi składnikami.

Warto też dodać, że gotowe sałatki ze sklepów zawierają dużo konserwantów i składników nie sprzyjających odchudzaniu. Duża ilość soli, poprawiaczy smaku, czy niekoniecznie Świerzych warzyw może być dla naszego organizmu ciężką potrawą.