Na pierwszy rzut oka rękawiczki jednorazowe nie różnią się zbytnio od siebie, może poza kolorem i rozmiarem. Po zapoznaniu się z opisami umieszczonymi na opakowaniu, można dostrzec, że poza dwoma wymienionymi wcześniej cechami, różnicuje je jeszcze materiał, z którego zostały wykonane. Dostępne na rynku rękawice jednorazowe wytwarzane są z lateksu, winylu lub nitrylu. Dodatkowo spotkać można różniące się nieco wizualnie rękawice foliowe. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie są najlepsze rękawiczki jednorazowe.

Dużo zależy od tego, do jakich celów będą one użyte. W zależności od tworzywa, z jakiego zostały wyprodukowane, będą miały różne właściwości. Inne stosowane będą do kontaktu z żywnością, inne założy lekarz w czasie badania lub operacji.

Jakie wybrać rękawiczki jednorazowe?

Wśród dostępnych na rynku rękawic jednorazowych, najłatwiej rozróżnić foliowe. Spakowane są najczęściej w przezroczyste foliowe, opakowanie, mają uniwersalny rozmiar. Często zaopatrzone w tzw. zrywkę, umożliwiającą ich zawieszenie na dyspenserze i łatwe zrywanie pojedynczych sztuk. Są dopuszczone do kontaktu z żywnością, dlatego też często dostępne są do użytku w sklepach spożywczych. Gdy kupujący mają dostęp do nieopakowanej żywności, np. pieczywa, warzyw i owoców, mają możliwość użycia takich rękawic. Dzięki temu ryzyko przeniesienia drobnoustrojów obecnych na skórze dłoni jest zminimalizowane. Takie rękawice, sprzedawane w komplecie z farbą do włosów, chronią dłonie przed zabrudzeniem. Jednak takie rękawiczki rzadko używane są w salonach kosmetycznych czy gabinetach lekarskich.

Najlepsze rękawiczki jednorazowe

Do zabiegów kosmetycznych, badań lekarskich czy operacji używa się rękawiczek lateksowych, winylowych i nitrylowych. Jakie rękawiczki jednorazowe wybrać? Zobacz, czym różnią się od siebie rękawice lateksowe, nitrylowe i winylowe.

Rękawice jednorazowe lateksowe wykonane są z naturalnego kauczuku. Są elastyczne, wytrzymałe i ulegają biodegradacji. Odznaczają się dużym komfortem noszenia. Odznaczają się wysokim stopniem ochrony przed drobnoustrojami znajdującymi się we krwi pacjenta lub zwierzęcia. Dobrze chronią przed działaniem kwasów i zasad; ochrona przed działaniem na skórę alkoholi jest również wystarczająca. Są dość wytrzymałe na rozdarcia, ale mniej na rozcięcia i nakłucia.  Niestety, często wywołują uczulenia. Substancją alergizującą białka w roztworze kauczuku, z którego pozyskiwany jest lateks. Na rynku dostępne są rękawice lateksowe o obniżonej zawartości tego białka.

Rękawice nitrylowe zrobione są z syntetycznego kauczuku. Nie powoduje on uczuleń. Są delikatniejsze niż lateksowe, ale odporne na rozdarcia. Nie ograniczają ani zaburzają czucia w palcach, co ma istotne znaczenie dla lekarzy przeprowadzających operacje i zabiegi. Cechują się nieco w porównaniu do lateksowych ochroną przed wirusami, ale porównywalną przed bakteriami i patogenami. Odznaczają się dużą odpornością na czynniki chemiczne – rozpuszczalniki, węglowodory, oleje, smary. Dobrze chronią przed działaniem kwasów i zasad oraz alkoholi.  Są to dobre rękawiczki jednorazowe zwłaszcza dla osób uczulonych na lateks. Syntetyczny kauczuk jest przyjazny dla skóry, jednak nie ulega biodegradacji.

Rękawice winylowe są wykonane z PCV. To mocne rękawiczki jednorazowe cechujące się dużą wytrzymałością, ale niewielką elastycznością. W mniejszym stopniu, niż rękawiczki lateksowe, chronią przed działaniem wirusów i grzybów z krwi. Dobrze chronią przed środkami chemicznymi. W pewnym stopniu zapewniają ochronę przed działaniem kwasów i zasad. W niewielkim stopniu chronią skórę rąk przed działaniem alkoholi.  Nie powoduje podrażnień.

Jakie rękawiczki jednorazowe wybrać – rozmiary

Dobór rozmiaru ma istotne znaczenie w tych przypadkach, kiedy dłonie wykonują  prace precyzyjne, np. zabieg lekarski, aplikacja rzęs, wykonanie tatuażu. Źle dobrany rozmiar to mniejsza precyzja ruchów, szybsze zmęczenie dłoni. Z kolei za duży rozmiar to zmniejszenie czucia i większe ryzyko zabrudzenia bądź zakażenia dłoni.  Sprawdź rękawiczki jednorazowe S w madens.pl, żeby przekonać się, jaki rozmiar będzie optymalny dla Ciebie. 

O ile rękawiczki służą do farbowania włosów czy prac porządkowych, ich rozmiar nie będzie miał aż tak istotnego znaczenia. Ponieważ silnie działające środki czystości mogą być wyprodukowane na basie mocnych kwasów lub zasad, warto używać rękawiczek winylowych.