Każdy człowiek ma własną osobowość składającą się z indywidualnych cech. Jednak pewne elementy tworzące charakter mogą w znaczący sposób powtarzać się u różnych osób. Właśnie takie cechy pozwoliły na wyodrębnienie 3 typów osobowości — ekstrawertyk, ambiwertyk oraz introwertyk. Co to oznacza i jak odróżnić je od siebie?

Większość osób można w dość jasny sposób zaklasyfikować jako introwertyka bądź ekstrawertyka, ponieważ któryś z tych typów bardziej się wyróżnia. Rzadszym przypadkiem jest ambiwertyk łączący cechy jednego i drugiego. Zazwyczaj z osobowością ekstrawertyczną oraz ambiwertyczną nie ma problemu. Niestety do grupy introwertyków często zalicza się osoby nieśmiałe, z fobiami bądź nieradzące sobie w życiu, co jest krzywdzące dla tej grupy. Dlatego warto wiedzieć, kto to introwertyk, aby niesłusznie nie klasyfikować ludzi.

Introwertyk — kto to taki?

Introwertyk to osoba, która tłumi swoje emocje, wszystko dogłębnie analizuje i bada temat przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Rzadko działa impulsywnie. Wbrew obiegowemu przekonaniu wcale nie musi być osobą nieśmiałą i zamkniętą w sobie, lękającą się ludzi. Wręcz przeciwnie, doskonale odnajduje się w gronie przyjaciół i nie boi się zawiązywać relacji. Jednak w przeciwieństwie do ekstrawertyka najlepiej odpoczywa w samotności.

Kto to introwertyk i jak go rozpoznać? Przede wszystkim takie osoby cenią sobie spokój. Są wyjątkowo podatne na bodźce zewnętrzne, więc po dłuższym kontakcie potrzebują się wyciszyć. Ludzie posiadający takie cechy nie lubią wychodzić przed szereg. Większość przemyśleń zachowują dla siebie, chyba że zostaną o coś zapytane, wtedy chętnie dzielą się swoją opinią. Dobrze się czują w grupie, gdzie nie wymaga się od nich podtrzymywania konwersacji. Nie mają nic przeciwko przysłuchiwaniu się rozmowie bez wtrącania swojego zdania. Nie oznacza to jednak, że są nietowarzyskie. Ponadto ich potrzeba analizowania wpływa na ich małomówność, ponieważ najpierw muszą przemyśleć własne słowa. Dlatego najlepiej czują się w gronie przyjaciół, za to niechętnie wybierają miejsca pełne obcych. Jeśli interesuje Cię ten typ osobowości, sprawdź, kim jest introwertyk na stronie miastokobiet.pl. Tam uzyskasz więcej informacji na ten temat.

Introwertyk — cechy osobowości

Wiadomo już, kto to jest introwertyk, ale warto dowiedzieć się jakie cechy mogą świadczyć o przynależności do tej grupy. Przede wszystkim nie można mylić introwertyka z osobą nieśmiałą. Większość z nich wcale taka nie jest, po prostu nie czują potrzeby uzewnętrzniania się w gronie obcych osób. Oczywiście zdarzają się również nieśmiali introwertycy, ale to dotyczy wszystkich grup, nawet ekstrawertyków. Nie powinno się również mylić tej osobowości z fobią społeczną. Osoby posiadające tego typu lęki boją się ludzi i kontaktu z nimi. Więc kim jest introwertyk? Człowiek o tym typie osobowości:

  • jest wrażliwy na bodźce zewnętrzne,
  • posiada skłonność do analizowania,
  • potrzebuje ciszy, aby się skupić,
  • preferuje rozmowy na konkretne tematy,
  • jest wydajniejszy, gdy pracuje sam,
  • najlepiej odpoczywa w samotności,
  • niechętnie dzieli się swoimi osiągnięciami,
  • odpowiada po dokładnym przemyśleniu pytania,
  • woli spotkania w małym gronie przyjaciół.

Gdy już dokładnie wiadomo, co to introwertyzm, warto przyjrzeć się bliżej takim osobom. Przeważanie okazują się wyjątkowo przyjaznymi ludźmi. Świetnie sprawdzają się w zawodach, które wymagają słuchania i analizy jak np. psycholog czy psychiatra. Dzięki swojej kreatywności oraz skupieniu mogą być również dobrymi pisarzami. Wybierają zawody, w których można pracować samotnie jak bibliotekarz, archiwista, analityk, informatyk. Lubią pracę zdalną, niewymagającą osobistego kontaktu z innymi.

Introwertyk – co to znaczy?

Bycie introwertykiem nie oznacza samotności, lęku przed ludźmi czy nieśmiałości. Zatem, co to znaczy być introwertykiem? To oznacza potrzebę odpoczynku od bodźców zewnętrznych, lepszą wydajność w pracy samodzielnej, docenianie bliskiego grona przyjaciół i niechęć do spotkań w zatłoczonych miejscach. Oznacza to również umiejętność słuchania innych oraz dostrzeganie rzeczy, które innym mogą umknąć.

Zdarzają się również introwertycy nieśmiali, jak i również z różnymi fobiami, nie są to jednak stałe cechy. Wpływ na osobowość mają czynniki zewnętrzne, środowiskowe, sytuacja rodzinna i uwarunkowania genetyczne. Osobowość może się kształtować do 20. roku życia, jednak niektóre cechy zmieniają się wraz z wiekiem.