Wykorzystywana szczególnie w sklepach spożywczych do krojenia mięs, serów czy chleba krajalnica to urządzenie, które warto mieć także w swoim domu. Urządzenie sprawdzi się doskonale w przypadku osób, które lubią ułatwiać sobie pracę we własnej kuchni.

Krajalnica do chleba – czym jest i dlaczego warto ją mieć w swoim domu?

Krajalnica do chleba przeznaczona do domowego użytku jest urządzeniem niewielkich rozmiarów, które ułatwi pracę w każdej kuchni. Za jej pomocą można bardzo szybko i komfortowo pokroić nie tylko pieczywo, ale także wędlinę czy nabiał. Większość urządzeń dostępnych na rynku wyposażona jest w prowadnicę oraz wolnoobrotowe ostrze, dzięki czemu ich użytkowanie staje się wygodne, a krojone produkty zyskują określoną grubość. Dzięki możliwości regulacji użytkownik krajalnicy ma możliwość ustawienia dowolnie wybranego sposobu krojenia. Obecność krajalnicy w domu docenią szczególnie osoby, które kupują produkty spożywcze w kawałku. Brak konieczności używania noża oraz szybkość pracy urządzenia sprawia, że staje się ono przydatne w każdej kuchni.

Krajalnica do chleba – jaka najlepsza będzie do domu?

Z uwagi na duży wybór krajalnic do chleba na sklepowych półkach warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje oraz czym charakteryzuje się każdy typ tych urządzeń. W nowo projektowanych i urządzanych kuchniach dużą popularnością cieszą się krajalnice do chleba do zabudowy, dzięki czemu można je bez trudu wkomponować w całość aranżacji. Tego rodzaju sprzęty można bez problemu zamontować np. w szufladzie lub w szafce, dzięki czemu zyskuje się miejsce na blacie. Takie rozwiązanie ułatwia także dbanie o porządek w kuchni. Drugim rodzajem są krajalnice wolnostojące, które najczęściej ustawia się na blacie. Z uwagi na niewielkie rozmiary mogą być umieszczone nawet w małych kuchniach.

Jeśli zastanawiasz się jaka krajalnica do chleba będzie trwała i posłuży przez wiele lat, to warto wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonane są jej poszczególne elementy. W tym przypadku szczególne znaczenie ma sposób wykonania oraz materiał noża, podajnika oraz korpusu krajalnicy. Podajnik w krajalnicy może być stworzony ze stali lub z plastiku. Bardziej trwałe są wersje stalowe, które dają gwarancję dużej wytrzymałości oraz długiego użytkowania nawet podczas bardzo częstej eksploatacji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku samego korpusu sprzętu. Krajalnica do chleba wykonana z tworzywa sztucznego będzie lekka, dzięki czemu da się ją łatwo przenosić, może jednak nie być zbyt wytrzymała. Korpus wykonany z metalu lub stali jest bardziej trwały i posłuży przez dłuższy czas.Jeżeli chodzi o nóż, warto zdecydować się na ten wykonany ze stali nierdzewnej lub tytanu.

Krajalnica do chleba – jaką kupić?

Wybierając krajalnicę do chleba, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona możliwość regulacji grubości krojenia. Im większy zakres ustawień, tym samym zyskuje się więcej możliwości porcjowania krojonego produktu. Dzięki temu krajalnica do chleba staje się urządzeniem wielofunkcyjnym, przez co można pokroić także inne produkty, takie jak ser czy wędlina.

Do ciekawych elementów dodatkowych, jakie mogą znaleźć się w tym urządzeniu  i które zwiększają jego użyteczność i wielofunkcyjność są: dociskacz (który umożliwia dokładniejsze krojenie), ostrzarka do noża (coraz częściej znajdująca się w wyposażeniu samego urządzenia) oraz tacka na pokrojoną żywność (dzięki czemu pokrojony chleb nie spada bezpośrednio na blat kuchenny). Siła urządzenia w przypadku krajalnic do użytku domowego ma znaczenie drugorzędne. Większość dostępnych modeli posiada moc w granicach od 100 do 200 W. Najbardziej ekonomiczna i wydajna będzie krajalnica działająca w zakresie 100 do 150 W.

Istotnym aspektem podczas zakupu jest zwrócenie uwagi na wyposażenie krajalnicy do chleba w mechanizmy odpowiadające za bezpieczeństwo jej użytkowania. Warto wybierać te urządzenia, które posiadają specjalny mechanizm blokujący, którego zadaniem jest ochrona przed przypadkowym włączeniem, a także dodatkową osłonę palców.