Wielu rodzicom wydaje się, że wady wzroku dotyczą jedynie osób starszych, podczas gdy często diagnozowane są one nawet u niemowląt. Do okulisty warto więc udawać się z dzieckiem nie tylko w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, ale również w celach prewencyjnych.

Co powinno zaniepokoić?

Dzieci bardzo często nie informują swoich rodziców o problemach ze wzrokiem. Nie wiedzą bowiem, że istnieje coś takiego, jak wada wzroku, nie mają też pojęcia, jakie są jej objawy. Problem narasta, jeśli dziecko od początku widzi nieostro, gdyż wydaje mu się, że nie ma innej alternatywy i nie można widzieć bardziej przejrzyście. Dlatego też kluczową rolę w zauważeniu objawów odgrywają rodzice malucha. Co powinno ich zaniepokoić? Okulista dziecięcy w Warszawie podaje, że do najpopularniejszych objawów należy mrużenie oczu, które często idzie w parze z marszczeniem nosa i czoła. Niepokojące może być trzymanie przedmiotów zbyt blisko oczu – książeczek czy zabawek. Dobry okulista w Warszawie zajmuje się również diagnozowaniem dzieci, których oczy są zaczerwienione (a nie jest to spowodowane na przykład alergią) bądź często łzawią. Zaniepokoić powinny również bóle głowy, którym może towarzyszyć także ból zatok – problem ten zgłaszają zwykle starsze dzieci. Istotne może okazać się częste tarcie oczu przez dziecko. Z tego typu problemami rodzice powinni niemalże natychmiast zgłosić się do lekarza okulisty. Okulista dziecięcy w Warszawie prywatnie przyjmuje bez skierowania od lekarza rodzinnego, dlatego też można udać się bezpośrednio do jego gabinetu.

Dlaczego lepiej zapobiegać, niż leczyć w kontekście wad wzroku?

Okulistyka dziecięca w Warszawie przyjmuje nie tylko pacjentów, u których wystąpiły niepokojące objawy. Do lekarza warto zgłaszać się również w celach prewencyjnych, bowiem rozwój wielu chorób oczu i wad wzroku przebiega bardzo powoli, a czasami wręcz niezauważalnie. Zazwyczaj dziecko kierowane jest do okulisty, jeśli podczas okresowych badań lekarskich pediatra stwierdzi, że maluch nie widzi w sposób prawidłowy.

Niemniej jednak rodzice powinni udać się z dzieckiem do okulisty przynajmniej raz w roku, aby dokładnie zbadać wzrok malucha. Niektóre wady można bowiem wychwycić już na wczesnym etapie rozwoju, zapobiegając ich pogłębianiu się. Zwykle konieczne będzie dobranie odpowiednich okularów, ewentualnie także zabiegów, które zapobiegną rozwojowi danej wady. Okulista dziecięcy w Warszawie przyjmuje zarówno niemowlaki, jak i starsze dzieci. Można zgłosić się do niego, jeśli rodzic chce po prostu zbadać stan zdrowia oczu dziecka bądź zauważył u swojej pociechy niepokojące objawy. Warto mieć na uwadze, że działania prewencyjne mogą w znacznym stopniu zapobiec rozwijaniu się wad wzroku, co w dłuższej perspektywie poprawia jakość życia. Wizyty u okulisty nie należy się obawiać, bowiem w gabinecie panują bardzo przyjazne warunki dla maluchów. Badanie przeprowadzane jest w sposób delikatny i bezbolesny, tak aby dziecko nie kojarzyło wizyty u okulisty z czymś nieprzyjemnym.