Plecak to podstawowy element naszego wyposażenia, który towarzyszyć nam będzie w setkach, a nawet tysiącach przemierzonych pieszo kilometrów. Dlatego warto dobrze rozważyć jego dobranie, ponieważ to w nim będzie się znajdować całe nasze wyposażenie i to od niego zależy komfort naszej wyprawy.

Elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas zadania sobie pytania, jaki plecak na wyprawę w góry

Inny plecach zabierzemy na wycieczkę w Tatry, inny na przejście łuku Karpat a jeszcze inny na długą wyprawę połączoną z wejściem na wysoki szczyt. Pierwszym z elementów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze plecaka jest komora. Komora, czyli wnętrze plecaków. W mniejszych plecakach do ok. 50 litrów jest to przeważnie jedna komora wypełniająca całe wnętrze bagażu. W większych modelach są to przeważnie dwie komory oddzielone od siebie rozpinane przegrodą.

Jaki plecak wybrać w góry, aby zwiększyć jego funkcjonalność?

Bardzo wartościową funkcją w większych modelach jest dostępność do środka więcej niż jednej strony. Sporo większych modeli posiada możliwość dostępu od frontu albo od dołu plecaka. Można dzięki temu umieścić śpiwór albo dodatkową kurtkę czy bluzę. Dzięki takiej funkcjonalności pozwala nam to na wyciągnięcie interesujących nas rzeczy bez zbędnego przerzucania wszystkich zapakowanych w komorze rzeczy. W razie ochłodzenia czy też rozkładania biwaku pozwala to na wyciągnięcie dosłownie w kilka chwil potrzebnych rzeczy.

Komin jako element przy wyborze, jaki plecak w góry będzie dla nas optymalny

Wiele plecaków zwłaszcza tych średnich i dużych posiada dodatkowo wszyty niewielki kołnierz z materiału pozwalający rozszerzyć komorę od góry. Jego rozmiar tzn. to ile uzyskamy do objętości zawiera się przeważnie w nazwie plecaka np. 50 + 10 oznacza, że po wysunięciu komina uzyskujemy dodatkowe dziesięć litrów objętości. To bardzo wygodna opcja. Jednak należy pamiętać, iż plecak wypełniony do maksimum razem z kominem może stać się niestabilny.

Kolejnym elementem plecaka jest jego klapa, która zamyka go od góry, ale sama w sobie może posiadać również dodatkowe kieszenie, które umożliwiają szybkie schowanie potrzebnych drobiazgów w tym kompasu, mapy czy chusteczek higienicznych. Kieszeń wewnątrz klapy pozwala nam na bezpieczne przechowywanie w niej pieniędzy czy też dokumentów. Klapy mogą być wszyte na kilka sposobów. Mniejsze plecaki mają je wszyte na stałe. Przeważnie plecaki, które posiadają komin mają klapy regulowane co pozwala na zwiększenie objętości plecaka a czasami nawet na całkowite odpięcie takiej klapy. Część plecaków nie posiada klapy w ogóle, zapewnia to wygodny dostęp do wnętrza oraz minimalizuje wagę całego plecaka; są to przeważnie plecaki wspinaczkowe.  Plecak w góry, jaki będzie nam towarzyszyć musi posiadać dobry system nośny. Jest to kolejna ważna jego cecha. W skład systemu nośnego wchodzą szelki, pas biodrowy oraz panel, który spoczywa na plecach użytkownika. Całość powinna pozwolić na swobodną wentylację oraz wygodne przenoszenie ciężarów. Sam pas biodrowy powinien pozwolić na przenoszenie 2/3 wagi ciężaru z pleców na biodra.

Większe plecaki powinny być regulowane do wzrostu czy też tęgości użytkownika/użytkowniczki. Plecaki często posiadają sztywny stelaż, który przenosi ciężar na pas biodrowy. Jest on złożony z profili aluminiowych lub ramy z tworzywa sztucznego. Plecaki w swojej budowie posiadają kiszenie na froncie jak i bokach. Umożliwiają one schowanie drobiazgów, które właściciel plecaka chce mieć pod ręką. Bardzo często kieszenie spotka się w plecakach trekkingowych, bardzo rzadko w plecakach przeznaczonych do wspinaczki. Pętle czy taśmy to miejsca, w których można zamocować mniejszy lub większy sprzęt. Małe pętle pozwalają na przymocowanie czekana czy też kijków trekkingowych.  Na długich wyprawach można korzystać z bukłaków z rurką, które pozwalają napić się bez zdejmowania bagażu. Wiele plecaków umożliwia to poprzez posiadania osobnej kieszeni na bukłak oraz otwór, przez który można wyprowadzić rurkę z wnętrza. Nie można zapomnieć również o pokrowcu przeciwdeszczowym. Nie jest on obowiązkowym elementem, jednak przydatnym. Kiedy podczas naszych wędrówek złapie nas deszcz na szlaku, jednym ruchem zabezpieczymy nasze rzeczy. Wiele modeli posiada taki pokrowiec zamocowany w klapie albo w dnie plecaka.

Kiedy zadajemy sobie pytanie, jaki plecak kupić w góry?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od osobistych preferencji jego właściciela. Należy rozważyć kilka czynników. Czy będą to krótkie wycieczki, czy długi trekking?  Będziemy zabierać ze sobą więcej sprzętu? Czy będziemy brać ze sobą dzieci?

Odpowiadając sobie na powyższe pytania i wiele innych, będziemy wiedzieć jak optymalnie dobrać nasz plecak. Albo okaże się, że nie skończy się na jednym, tylko będziemy mieć w szafie kilka plecaków. Wybór jak zwykle pozostaje w osobistych preferencjach każdego. Można skorzystać z https://www.zielonysklep.pl/315-plecaki.