Odpowiednie zarządzanie magazynem wpływa znacząco na wydajność procesów oraz na szybkość realizacji zamówień. Magazyny powinny mieć funkcjonalny system do zarządzania przepływem towarów, ale mieć też odpowiednie wyposażenie. Bardzo ważne są właściwe regały oraz pojazdy magazynowe. Wyposażenie powinno zostać dopasowane głównie do rodzaju działalności, jaka mieści się na danej powierzchni, ale są niezmienne i standardowe elementy magazynu, które zawsze ułatwiają pracę. Poniżej dowiesz się, jak wyposażyć magazyn, aby zwiększyć wydajność operacji logistycznych.
Najważniejsze zasady lokalizowania produktów
W magazynach gromadzony jest towar, mogą być to artykuły spożywcze, chemiczne, elektronika, ubrania lub wiele innych. Wszystkie produkty wymagają odpowiedniej lokalizacji. Dlatego bardzo ważne są funkcjonalne regały. Magazynowe regały są bardzo wytrzymałe, składają się z wymiennych modułów, mają wzmocnione elementy, które wytrzymują spory tonaż. Regały mogą być na stałe przytwierdzone do posadzki, możesz nadać im unikalne adresy, które ułatwią lokalizację w systemie. Regały z adresami to podstawowe wyposażenie magazynu, które wpływa na wydajność procesów. Na regałach mieszczą się standardowe palety, a mniejsze produkty można trzymać w specjalnych skrzynkach z przegródkami. Przedsiębiorstwa, które zarządzają większą ilością różnorodnego towaru, np. hurtownie, mogą potrzebować sprawnego systemu magazynowego. Takie rozwiązanie pomaga nie tylko szybko lokalizować produkty, ale też jest niezbędne w planowaniu transportu, w opracowaniu zamówień i w rozliczeniach. To, w co wyposażyć magazyn, zależy też od rodzaju działalności. Nienormatywne przedmioty przechowuje się na tzw. regałach dłużycowych. Nie mają standardowych rozmiarów, dlatego są przydatne w przechowywaniu materiałów budowlanych, artykułów metalowych. Niewielkie przedmioty mogą być gromadzone w regałach półkowych.
Wyposażenie techniczne magazynu — pojazdy i skanery
Praca w magazynie wiąże się z częstym przewożeniem produktów, często trzeba rozładować samochód ciężarowy i przewieźć towar do regałów. Z tego względu niezbędne mogą okazać się wózki widłowe. Te pojazdy mogą być zasilane za pomocą gazu lub energii elektrycznej. Wózki widłowe są bardzo wytrzymałe, jeśli są używane w sposób właściwy — mają długą żywotność oraz zapewniają bezpieczeństwo w czasie pracy. Pracownicy powinni zostać wyszkoleni z obsługi wózków widłowych oraz ukończyć szkolenie, które daje im wymagane uprawnienia. Wózki widłowe, które obsługują regały wysokiego składowania, wymagają dodatkowych uprawnień.
Wyposażenie techniczne magazynu to też kaski, buty robocze z utwardzonymi noskami oraz odblaskowe kamizelki. W opracowaniu zamówień, w ich przygotowaniu oraz w wysyłce do klientów niezbędne są skanery. Urządzenie to pozwala na sprawne odszukanie zamówionego towaru. Skanery są ściśle powiązane z systemem magazynowym. Hale magazynowe powinny mieć wydzielone strefy. Robi się to za pomocą białej lub żółtej farby. Głównym celem tego zabiegu ma być zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Wózki będą poruszać się wyznaczonymi pasami, co ogranicza ryzyko niebezpiecznych kolizji. Ważne elementy magazynu to też palety. Istnieją uniwersalne typy palet, które wykorzystywane są w Europie. Mają standardowe rozmiary oraz unikalne oznaczenia.
Zaplecze dla pracowników
Oprócz regałów, systemu IT oraz wózków widłowych, bardzo ważne są też odpowiednie pomieszczenia socjalne dla załogi. Magazyn powinien mieć szatnie, w których znajdują się zamykane szafki dla pracowników. To miejsce, w którym każdy może się przebrać oraz przechować ubrania robocze. Wyposażenie magazynu powinno uwzględniać również toalety dla pracowników oraz stołówkę. W dobrze wyposażonej stołówce musi być dostęp do bieżącej wody, blat roboczy do przygotowania posiłków. Powinien znajdować się też czajnik oraz lodówka. W pomieszczeniu socjalnym, w którym spożywane będą posiłki, muszą znaleźć się stoły oraz krzesła. Warto też zadbać o kosze na śmieci oraz naczynia, takie jak kubki, szklanki i sztućce. To znacznie poprawi komfort pracy Twoich pracowników.