Okna standardowo wyposażone są w uszczelki. Ich zadaniem jest odpowiednia izolacja. Z czasem jednak ulegają one zużyciu. To całkowicie normalne zjawisko. Nieszczelność okien jest łatwo wyczuwalna. Wystarczy, że przyłożysz do nich rękę. Wiejący wiatr poczujesz od razu. Jeśli okna nie uległy rozregulowaniu, przyczyną jest z pewnością uszczelka. Musisz ją zwyczajnie wymienić. Jakie uszczelki do okien są obecnie najczęściej wybierane?

Jakie uszczelki do okien PCV?

Zastanawiasz się pewnie, jakie uszczelki do okien plastikowych będą odpowiednie. Twoje rozterki są jak najbardziej uzasadnione. Wybór uszczelek na rynku jest naprawdę bardzo szeroki. W sklepach najczęściej pojawiają się uszczelki piankowe. Musisz jednak wiedzieć, że przy wyborze uszczelek, nie należy kierować się wyłącznie tworzywem. Okna plastikowa różnią się wieloma detalami w zależności od producenta. Ich budowa zatem często się różni. Jeśli chcesz dobrze uszczelnić swoje okna, musisz znać ich model. Uszczelkę wybiera się bowiem do konkretnego okna. Co prawda są na rynku uniwersalne uszczelki. Jednak niekoniecznie spełniają się one w swojej roli. 

Jakie uszczelki do okien drewnianych?

Wiesz już, że okna różnią się od siebie. Jakie uszczelki do okien drewnianych warto zatem wybrać? Jeżeli Twoje okna były wstawiane dość niedawno, nie będziesz miał problemu z wyborem. Uszczelki przeznaczone do okien drewnianych niewiele różnią się profilem. Dlatego odpowiednie ich dobranie, wcale nie jest trudne. Nie musisz również znać modelu swojego okna. Problem pojawia się wyłącznie w przypadku starych okien drewnianych. Ich konstrukcja różni się od młodszych „krewnych”. W takim przypadku dobrze byłoby, gdybyś posiadał większą wiedzę o swoich oknach. 

Jakie uszczelki do okien wybrać? Najnowsze, idealne rozwiązanie!

Uszczelki piankowe zna chyba każdy. Pewnie spotkałeś je na swojej drodze nieraz. Jeżeli kiedykolwiek z nich korzystałeś, pewnie szukasz innego rozwiązania. Co prawda istnieje wierne grono zwolenników uszczelek piankowych. Większość użytkowników jednak nie chce do nich wracać. Dlaczego? Uszczelki piankowe są jednymi z najstarszych na rynku. Z początku pozostawiały wiele do życzenia. Nie spełniały swojej roli. W dodatku bardzo łatwo się niszczyły i odklejały. Obecnie są one znacznie wytrzymalsze. Niestety nie każdy chce ponownie je przetestować. Producenci starają się więc wyjść naprzeciw konsumentom. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są uszczelki EPDM. Odznaczają się one bardzo dużą tolerancją na czynniki atmosferyczne. Mogą być stosowane zarówno w oknach plastikowych jak i drewnianych. W obu przypadkach zapewniają idealną izolację. 

Jaką rolę pełni uszczelka okienna?

Okna z zasady powinny chronić lokal przed zimnem docierającym z zewnątrz. Jednak z czasem oryginalna uszczelka przestaje spełniać swoją funkcję. Wtedy trzeba samemu przystąpić do założenia nowej. Jednak uszczelka nie tylko izoluje mieszkanie. Chociaż jest to ważny argument. Pomieszczenia, z których ciepło „nie ucieka” nie wymają tak mocnego ogrzewania. Przy wyborze odpowiedniej uszczelki, warto jednak znać wszystkie ich zalety.

Uszczelki piankowe i inne cechuje:

  • ochrona przed wilgocią dostającą się do wnętrza pomieszczenia
  • wyciszenie (prawidłowo uszczelnione okna przepuszczają mniej dźwięków dobiegających z dworu)
  • ochrona przed przepuszczalnością powietrza 

Jakie uszczelki do okien wybrać, by nie wymieniać ich co rok?

 

Większość nowoczesnych uszczelek nie wymaga wymiany co rok. Nie da się również określić konkretnego modelu uszczelki, który będzie Ci służył nieprzerwanie przez X lat. Żywotność uszczelki zależy od producenta. Niezwykle ważny jest również montaż. Jeśli podczas zakładania uszczelki popełnisz jakieś błędy, może ona nie spełniać swojej roli w ogóle lub bardzo krótko. Pamiętaj także, by o zainstalowane uszczelki dbać.  Ich konserwacja jest niezwykle ważna. Jej najważniejszą częścią jest czyszczenie uszczelek przy każdorazowym myciu stolarki okiennej. Kontroluj również ich przyczepność. Odklejająca się uszczelka nie będzie dobrze izolowała. Może się również przerwać. Wtedy trzeba ją wymienić. Sprawdzaj wilgotność. Uszczelki piankowe nie powinny pozostawać mokre. Tych kilka zasad pozwoli Ci dużej cieszyć się zamontowanymi uszczelkami bez konieczności ich wymiany.