W ostatnich latach doradztwo kredytowe stało się dosyć modnym zjawiskiem, w niektórych sytuacjach bardzo przydatnym. Okazuje się bowiem, że większość osób nie posiada odpowiedniego przygotowania i wiedzy, która umożliwiłaby im wybór optymalnej oferty z banku. Tymczasem zaciąganie pożyczek i kredytów gotówkowych i hipotecznych to ogromna odpowiedzialność i przede wszystkim zobowiązanie, które towarzyszy nam przez wiele kolejnych lat. Warto zatem mieć świadomość, jak działają banki, czego można się po nich spodziewać i czy faktycznie jesteśmy gotowi na taki krok. W takim momencie doradca kredytowy w Sosnowcu staje się wartością na wagę złota i osobą, która pozwoli przebrnąć przez wszystkie formalności bez najmniejszego problemu.

Kim tak naprawdę jest doradca kredytowy?

Nazwa wskazuje, że jest to osoba, która w kwestii kredytowej może ratować nas radą. W rzeczywistości jednak zakres obowiązków dobrego doradcy kredytowego jest znacznie szerszy. Zawód zobowiązuje taką osobę przede wszystkim do przeanalizowania finansowej sytuacji swojego klienta, czyli najprawdopodobniej przyszłego kredytobiorcy. To podstawa działań, która, po uzyskaniu informacji o dochodach oraz miesięcznych wydatkach, pozwoli ustalić, na jaki kredyt klient ma największe szanse. Słowem, jaka jest jego realna zdolność kredytowa.

Po wstępnych ustaleniach doradca zajmie się porównywaniem różnych ofert w poszukiwaniu tej najkorzystniejszej. Mogłoby się wydawać, że jest to zadanie, któremu sprosta nawet człowiek bez odpowiedniej wiedzy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że banki uwielbiają kamuflować ukryte koszty i nie każdy ma pojęcie o różnego rodzaju prowizjach czy ubezpieczeniach. Doradca kredytowy to osoba, która przejrzy całe sterty papierów i wyeliminuje niekorzystne oferty już w przedbiegach. Zajmie się również negocjacjami z bankiem i wszelkimi formalnościami, co w efekcie sprowadza się do tego, że przyszły kredytobiorca nie będzie musiał się fatygować do oddziałów banku. Właściwie nie będzie musiał się przejmować niczym. Jak znaleźć dobrego doradcę finansowego?

Zaufanie to podstawa!

Obecnie rynek aż roi się od doradców kredytowych, którzy z otwartymi ramionami przyjmują klientów do swoich biur i oferują niejednokrotnie gruszki na wierzbie. Trzeba mieć świadomość, że również w tej branży specjalista specjaliście nierówny. Osoby zastanawiające się, jak znaleźć doradcę finansowego, który sprosta ich oczekiwaniom i będzie w stanie znaleźć niezwykle korzystną ofertę, powinny zacząć od osób polecanych przez bliskich. Sprawdzeni eksperci to najlepszy wybór. Jeżeli znajomy jest zadowolony z takiej współpracy, to przypuszczalnie kolejna osoba będzie również mogła liczyć na fachową pomoc. Kluczowym elementem będzie również pierwsza rozmowa. Klient doradcy kredytowego ma prawo zadawać pytania i oczekiwać rzetelnych odpowiedzi. W końcu decyduje się powierzyć własne finanse i przyszłość w ręce obcej osoby. Będzie chciał wobec tego dowiedzieć się o “współpracowniku” czegoś więcej. Warto dobrze omówić wcześniejsze doświadczenie doradcy i zapytać również o osiągnięcia w swojej dziedzinie.

Dobry doradca finansowy musi wzbudzać zaufanie i sprawiać, że klienci będą chcieli się uzewnętrznić w kwestii własnych finansów. Rozmowy o pieniądzach wciąż bywają w niektórych kręgach problematyczne. Warto zatem poszukiwać takiego specjalisty, przy którym można swobodnie rozmawiać o swoich wzlotach i upadkach, zarabianych kwotach i wydatkach. Warto również upewnić się przed podjęciem współpracy, czy dany doradca nie współpracuje z jakąkolwiek z bankowych instytucji. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których doradztwo polega przede wszystkim na “wciskaniu” produktu związanej z doradcą instytucji. Tego rodzaju procedery są stanowczo tępione przez niezależnych specjalistów, którym zależy przede wszystkim na zadowoleniu klientów. I właśnie takich doradców należy poszukiwać. Ci niezrzeszeni pracują na własny rachunek, a zatem również na własną renomę. Nie będą ryzykować w imię jakiejkolwiek instytucji.