Nawet najbardziej zaawansowane systemy centralnego ogrzewania wymagają od czasu do czasu doprowadzenia ich do odpowiedniego stanu. Musisz wiedzieć, że oczywiście im starszy jest Twój system, tym bardziej prawdopodobne jest to, że będzie wymagał czyszczenia. Jeśli Twoje ogrzewanie wydaje się trochę słabe, a systemowi nie poświęcono wiele uwagi w ostatnich latach, dobre czyszczenie może mieć znaczenie. Czytając ten tekst, dowiesz się kilku ciekawych rzeczy. Nauczysz się jak wypłukać instalację centralnego ogrzewania oraz poznasz kilka przydatnych sposobów na to, jak to zrobić.

Dlaczego warto wykonać czyszczenie centralnego ogrzewania?

Woda w rurach instalacji centralnego ogrzewania z czasem ulega zabrudzeniu. Jeśli nie podejmiesz żadnych działań, ten brud może zacząć powodować poważne problemy z ogrzewaniem. Szlam i brudna woda będą się nawarstwiać do tego stopnia, że po pewnym czasie ogrzewanie będzie niesamowicie utrudnione. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest po prostu wyczyszczenie owego układu. Czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania nie powinno być postrzegane jako coś, co warto robić dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy. Proces ten powinien być stosowany jako środek zapobiegawczy.

Stosuj regularne czyszczenie swojego systemu, a wydłużysz żywotność całej sieci ogrzewania, zapewniając jednocześnie maksymalną wydajność na tak długo, jak to tylko możliwe. Pamiętaj, jednak, że czyszczenie systemu grzewczego nie należy do najprostszych zadań. Pomoże Ci to uniknąć kosztownych rachunków za naprawy i zminimalizuje ryzyko całkowitej awarii systemu grzewczego. Zapewni to również prawidłowe działanie systemu, dzięki czemu nie wydasz więcej, niż potrzebujesz na ogrzewanie swojego miejsca zamieszkania. Systemy zmagające się ze znacznym nagromadzeniem brudnej wody i pozostałych zanieczyszczeń z nią związanych będą musiały być przepłukane silnym strumieniem wody pod ciśnieniem.

Dla własnego bezpieczeństwa, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, to odpuść. Pozostaw to wykwalifikowanemu specjaliście od spraw ogrzewania, aby upewnić się, że będzie to wykonane bezpiecznie oraz profesjonalnie. Jeśli jednak planujesz bardziej podstawowe czyszczenie przy użyciu specjalnie zaprojektowanych środków czyszczących, będziesz w stanie samodzielnie wykonać zadanie, ale dobrze będzie, jeśli i tak zachowasz podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Jak dokonać czyszczenia centralnego ogrzewania?

Czyszczenie systemu centralnego ogrzewania może być o wiele łatwiejsze, niż mogłoby Ci się to wydawać. Zanim zdecydujesz się na zlecenie tego zadania specjalistom, zapoznaj się z poniższym krótkim przewodnikiem po czyszczeniu systemu grzewczego, aby dowiedzieć się, jak to zrobić samodzielnie. Warto też nabyć odpowiedni sprzęt do tego typu operacji. Przykładem może być pompa do płukania instalacji.

1. Wyłącz zasilanie kotła grzewczego i poczekaj, aż system całkowicie ostygnie

Dzięki temu przygotujesz cały system do procesu czyszczenia oraz zapewnisz sobie bezpieczeństwo podczas pracy, które jest bezcenne.

2. Znajdź korek spustowy

Często umieszcza się go na grzejniku w jednym z najniższych punktów systemu. Gdy już go znajdziesz, musisz podłączyć wąż do korka spustowego i poprowadzić go do odpowiedniego odpływu, gdzie będziesz mógł usunąć wodę i resztę zanieczyszczeń znajdujących się w instalacji systemu. Po podłączeniu otwórz otwory wentylacyjne i zanieczyszczoną wodę.

3. Napełnij system

Zamknij zawór i napełnij system, otwierając dopływ wody i wpuszczając ją z powrotem. Jeśli system jest szczelny, będziesz musiał użyć pętli do napełniania, aby ukończyć ten etap, otwierając zawory, aby wpuścić wodę do systemu. Pamiętaj, aby stale sprawdzać ciśnienie i upewniać się, że wszystko jest pod kontrolą.

4. Odpowietrz grzejniki

Otwórz zawór upustowy każdego grzejnika, aby pozbyć się nadmiaru powietrza. Po odpowietrzeniu wszystkich grzejników możesz zająć się kolejnym zadaniem.

5. Uruchom ogrzewanie

Uruchom ogrzewanie na czas nie dłuższy niż 2 godziny. Roztwór czyszczący zacznie wtedy działać, pozbywając się zgromadzonego w rurach brudu.

6. Oczyść system z preparatów

Wyczyść cały system poprzez płukanie go wodą w celu usunięcia wszelkich pozostałych chemikaliów. Jeśli ujrzysz czystą wodę to wiedz, że wszystko poszło tak, jak powinno.