Ojczyzną pizzy są Włochy. Jednak z czasem ten swoisty wypiek na drożdżowym cieście, z dodatkiem sosu pomidorowego, stał się przysmakiem na całym świecie. Powstają sieci handlowe specjalizujące się w wypieku pizzy, które opracowują nowe receptury na ciasto oraz oryginalne połączenia dodatków. Najpopularniejsza, nadal, pozostała jednak prosta pizza z sosem pomidorowym i serem, czyli tradycyjna margherita. Czy jednak możemy przygotować oryginalną pizzę w domu?

Dlaczego warto upiec domową pizzę?

Pizzę, praktycznie w każdym mieście, możemy zamówić prosto do domu. Czy warto więc w ogóle wpisywać w wyszukiwarkę hasło „pizza przepis” i męczyć się z samodzielnym pieczeniem pizzy?

Otóż domowa pizza jest nie tylko tańsza, ale i może być o wiele zdrowsza niż ta zamówiona w pobliskiej pizzerii. Kupiona pizza najczęściej jest typowym fast-foodem – kalorycznym i niezbyt odżywczym. W domu możemy zaś przyrządzić placek z dowolnymi składnikami. Warto wybierać jedynie najlepsze dodatki, aby nasza pizza była odżywcza.

Jeśli marzy się nam zdrowa pizza przepis może przemycić warzywa, chude mięso i zioła. Pizze zamówione w lokalu nie dają nam zaś tej możliwości. Nie mamy też gwarancji, że używane są sprawdzone, świeże składniki. Kupiony przysmak często staje się więc tłustą, niezdrową przekąską.

Gdzie szukać przepisów?

Osoby, które interesuje domowa pizza przepis z powodzeniem znajdą niejeden. Receptury pojawiają się bowiem w kolorowych magazynach, tematycznych czasopismach kulinarnych. Prawdziwą skarbnicą wiedzy jest także Internet. Tutaj pod hasłem domowa pizza przepis znajdziemy serwisy kulinarne, strony znanych kucharzy polecających swoje własne receptury oraz naprawdę dużo blogów, na których internauci zamieszczają przepisy wypróbowane w domu. Wśród propozycji pojawiają się porady, jak przyrządzić idealne ciasto, stworzyć najlepszy sos pomidorowy, śmietanowy czy czosnkowy albo dobrać wyśmienite dodatki.

Większego problemu ze znalezieniem odpowiedniej receptury, nie powinny mieć także osoby, które chcą przyrządzić pizzę wegetariańską lub z bardziej oryginalnymi dodatkami. Fraza pizza przepis wpisana w dowolną wyszukiwarkę może stać się wiec dla nas prawdziwą skarbnicą pomysłów.

Twoim sekretem, niech stanie się ciasto

Aby wyszła nam dobra, domowa pizza, musimy opanować przede wszystkim umiejętność przygotowywania odpowiedniego ciasta. Musimy być przygotowani na to, że na początku wypiek nie będzie smakował tak, jak z naszej ulubionej pizzerii. W lokalach, najczęściej, pizza wypiekana jest bowiem w tradycyjnym piecu. Znani kucharze często więc pod hasłem pizza przepis podają nie tylko spis składników i metodę przygotowania ciasta oraz sosu, ale i przekonują, że tylko ciasto upieczone w piecu opalanym drewnem, będzie aromatyczne.

Tak naprawdę jednak dobrą pizzę z powodzeniem możemy upiec również w piekarniku gazowym.

Jeśli marzy się nam znakomita pizza przepis powinniśmy znaleźć przede wszystkim na ciasto. Dodatki możemy bowiem komponować samodzielnie. Ciasto należy przygotować z zaczynu drożdżowego, wody, oliwy oraz mąki.