Dobrze upieczony biszkopt powinien podczas jedzenia powodować wątpliwości, czy w ogóle zawiera jakiekolwiek kalorie. Powinien być delikatny i lekki jak chmurka, a kalorii zawiera rzeczywiście znacznie mniej niż inne rodzaje ciasta. Charakterystyczną lekkość zaś nadaje mu prawidłowe napowietrzenie masy, które tak naprawdę jest kluczem do sukcesu.
Wydawać by się mogło, że dzisiaj przygotowanie dobrego biszkoptu nie powinno nastręczać większych trudności. W roli „ubijacza” zatrudnić możemy bowiem mikser elektryczny, który błyskawicznie upora się z masą. Nie brakuje jednak wyznawców teorii, że biszkopt idealny przyrządzić można tak naprawdę tylko ręcznie, a objętości masie dodają ubite za pomocą ręcznej trzepaczki białka. Idealnie spienione sprawią, że dodawanie proszku do pieczenia staje się zbędne. Efekt puszystości potęguje dodanie do masy gorącej wody, jednak pamiętać należy, by jajka nie miały z nią styczności zbyt długo, byśmy nie otrzymali jajecznicy.
Aby biszkopt się udał, pamiętać należy o żelaznej zasadzie: zachować trzeba równe proporcje mąki i cukru. Część mąki tortowej zastąpić można mąką kartoflaną, dzięki czemu otrzymamy piaskową strukturę ciasta. Chcąc uzyskać biszkopt smakowy, część mąki zastąpić możemy odpowiednim dodatkiem: zmielonymi orzechami, kakao.
Ciasto biszkoptowe ma ogromny atut: nie wymaga długotrwałego oczekiwania i jest stosunkowo łatwy do przygotowania. Nawet w przypadku biszkoptu należy się jednak wykazać cierpliwością i uwagą. Aby był doskonały, należy uzyskać idealnie gładką, aksamitną masę, najlepiej więc przesiewać mąkę do masy stopniowo, do uzyskania idealnej struktury. Nie może być to jednak proces długotrwały, gdyż ciasto opadnie, zmniejszy swoją objętość i na pewno nie uzyskamy lekkiej chmurki.
Warto zadbać o bezpieczne wyjęcie ciasta. Pomoże w tym dokładne natłuszczenie formy lub wyłożenie jej papierem do pieczenia. Najlepiej zabezpieczyć w ten sposób tylko spód blaszki, nie natłuszczając boków, aby ciasto nie opadło i nie skurczyło się. Po jego przelaniu do formy dobrze rzucić blaszką o blat stołu z wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Sprawi to, że pozbędziemy się ewentualnie obecnych  w cieście pęcherzyków powietrza.
Ważne jest także odpowiednie rozgrzanie piekarnika. Jeśli o to nie zadbamy, ciasto zamiast upiec, wysuszy się i stanie się bardzo twarde. Ciasto jest dobre, gdy po naciśnięciu na jego wierzch, usłyszymy charakterystyczne szeleszczenie. Biszkopt przeznaczony na tort lub ciasto z kremem najlepiej jest upiec dzień wcześniej. Będzie się wówczas lepiej kroił. Biszkopt nadaje się także do mrożenia – do ponownego użycia wystarczy powoli rozmrażać go w lodówce.
Podstawowy przepis na biszkopt:
7,5 dag mąki tortowej
5 dag mąki ziemniaczanej
12,5 dag cukru
5 dag masła
4 jajka
1 opakowanie cukru waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
tłuszcz do wysmarowania formy
szczypta soli
Żółtka wbić do miski, dodać 4 łyżki gorącej wody i ubijać tak długo, aż zmienią kolor na biały. Powoli dodawać do żółtek cukier oraz cukier waniliowy, ubijając nadal, aż powstanie gęsty i jasny krem. Masło ostrożnie podgrzać, aby się rozpuściło. Następnie ostudzić i powoli dodawać do masy żółtkowej, cały czas ubijając. Powinien powstać jednolity i gęsty krem. W osobnej misce ubijać białka ze szczyptą soli, aż zamienią się w sztywną pianę. Powoli dodać ją do żółtek, nie miksując już, ale mieszając szpatułką, najlepiej silikonową. Mieszać bardzo delikatnie, by piana nie opadła. Mąkę pszenną wymieszać z ziemniaczaną oraz proszkiem do pieczenia, powoli przesiewać do masy jajecznej. Ostrożnie połączyć szpatułką. Masę przełożyć do blaszki wyłożonej papierem i upiec.

Dodaj komentarz