Sporo osób biegle posługuje się językiem angielskim, dlatego powoli przestaje być to atutem na rynku pracy, a staje się poniekąd normą. Jeżeli chcesz podrasować swoje CV, warto przynajmniej w stopniu podstawowym opanować język niemiecki bądź francuski. To zwiększy Twoje szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy. Dobrze byłoby, gdybyś zastanowił się nad tym, który język jest łatwiejszy – niemiecki czy francuski – a dopiero później przystąpił do jego nauki. 

Zalety nauki języka francuskiego

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki język jest łatwiejszy niemiecki czy francuski, najprawdopodobniej jesteś rozdarty pomiędzy nauką jednego i drugiego. Wydaje się jednak, że za prostszy można uznać język francuski, zwany także językiem zakochanych. Podobnie jak angielski, należy on do grupy języków romańskich. Z tego właśnie względu, jeżeli posługujesz się biegle językiem angielskim, nauka francuskiego nie powinna sprawić Ci większych trudności. Co ciekawe, blisko 1/3 słów angielskich pochodzi właśnie z języka francuskiego. 

Dlaczego niemiecki można uznać za nieco trudniejszy niż francuski?

Jeśli znasz już odpowiedź na pytanie o to, czy łatwiejszy jest niemiecki, czy francuski, powinieneś dowiedzieć się, dlaczego to właśnie niemiecki uznawany jest za bardziej skomplikowany. Otóż okazuje się, że wyjątkowo trudna jest pisownia niektórych słów w tym języku. Podobnie rzecz ma się z ich wymową. Ponadto język niemiecki uważany jest za nieco szorstki i surowy. Słowa wypowiadane w nim nie brzmią tak melodyjnie jak te wypowiadane w języku francuskim. Z tego też względu, motywacja do jego nauki może być nieco trudniejsza. Nie oznacza to jednak, że język niemiecki jest jakiś szczególnie trudny. Zasady gramatyki są dosyć zbliżone do zasad gramatyki angielskiej. Jeśli więc znasz ten język, nauka niemieckiego nie powinna stanowić dla Ciebie wielkiego wyzwania. 

Który język przydaje się bardziej i jak się go nauczyć?

Ze względu na to, że niemiecki jest tylko trochę trudniejszy od języka francuskiego, powinieneś zastanowić się nad tym, który język przyda Ci się bardziej. Wydaje się, że większe szanse na znalezienie intratnej posady mają osoby władające językiem niemieckim. Nie oznacza to jednak, że francuski się nie przydaje. Wiele zależy od zawodu, który wykonujesz oraz od firmy, w której starasz się o posadę. Zarówno francuskiego, jak i niemieckiego możesz uczyć się stacjonarnie, jak i online. Obie metody mogą być skuteczne, dlatego powinieneś wybrać taką, która wydaje Ci się bardziej atrakcyjna. Ważne jest natomiast to, abyś na kurs francuskiego online uczęszczał regularnie. Podobnie rzecz ma się oczywiście z kursem stacjonarnym. Dobrze byłoby też, gdybyś oglądał filmy i słuchał piosenek w języku, który próbujesz opanować. Możesz także zdecydować się na skorzystanie z usług native speakera. Na początku możesz mieć jednak pewne trudności z wysławianiem się w języku obcym, którego się uczysz. Nie powinieneś się jednak poddawać, bo praktyka prędzej czy później czyni mistrza w każdej dziedzinie. Należy tylko wytrwale dążyć do obranego celu.