Komputery zmieniły się przez ostatnie dziesięciolecia. Od maszyn zajmujących całe pomieszczenia doszliśmy do urządzeń, które możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Internet także przechodzi przemiany. Sposób przesyłania danych zmienia się, zostaje ulepszony, dzięki czemu obecnie możemy korzystać z internetu światłowodowego. Czym jest światłowód? Jak działa? I jakie są zalety jego korzystania? Przekonajmy się.

Jak działa światłowód i czym jest?

W największym skrócie światłowód jest rodzajem przewodu, który służy do przesyłania danych. Do tego celu wykorzystuje dale światle, które są znacznie szybsze niż fale radiowe, a do tego podczas drogi do celu mniej traci. Dlatego taki internet jest o wiele lepszy. Światłowód charakteryzuje się tym, że daje o wiele lepszą przepustowość danych. Dzięki temu korzystanie z internetu (pod warunkiem posiadanie dobrego komputera) jest samą przyjemnością dla użytkownika.

Jak jest zbudowany światłowód?

Przewód składa się z rdzenia, a ten z kolei jest zbudowany z plastiki, półprzewodnika lub włókna szklanego. Wokół rdzenia przeważnie jest kilka warstw płaszcza, który ma chronić sam rdzeń, w którym właśnie dochodzi do przesyłu danych. Poza tym światłowody dzielimy na:

  • Jednomodowe – w ich przypadku mamy do czynienia z bardzo cienkim włóknem szklanym, które jest otoczone warstwami powłoki zewnętrznej. Wiązka światła jest przesyłania wzdłuż osi rdzenia. Dzięki temu nie ulega zniekształceniom w drodze do użytkownika.
  • Wielomodowe – grubość jednego rdzenia jest 35-krotnie większa niż w przypadku jednomodowych światłowodów. W ich przypadku światło odbija się po drodze pod kątem. Jednak to nie zmniejsza jego sprawności.

Jak działa światłowód? – Czy internet światłowodowy ma wady?

Światłowód zdaje się przyszłością internetu. Dzięki niemu są o wiele mniejsze opóźnienia. Ta technologia pozwala na niski ping, co jest ważne dla użytkowników komputerów, szczególnie graczy. Bezawaryjność jest także ważną zaletą światłowodów. Pozwalają na bezpośrednie połączenie między odbiorcą a nadawcą. Dzięki temu ryzyko awarii zmniejsza się niemal do zera.

Dodatkowo korzystając z internetu światłowodowego, możemy liczyć na niemal błyskawiczne pobieranie i wysyłanie plików. Zawdzięczamy to wysokiej przepustowości łącza. Wśród jego zalet przeważnie wymienia się jeszcze:

  • Większą przepustowość niż innych przewodów
  • Przewody nie nagrzewają się podczas pracy
  • Nie dochodzi do iskrzenia się
  • Nie jest emitowany szum elektryczny
  • Przewody są lekkie
  • Nie zajmuje wiele miejsca
  • Odporność na zakłócenia radiowe i elektromagnetyczne.

W związku z tym możemy posiadać wiązkę nawet dużej liczby światłowodów, a te nie będą zakłócać nawzajem swojej pracy. Jednak nie jest to rozwiązanie bez wad. Ma jedną: światłowody są delikatne i łatwo je uszkodzić. Jeśli na etapie produkcji cokolwiek pójdzie nie tak, jak powinno, sygnał będzie gorszej jakości, będzie się gubił po drodze lub światłowód po prostu przestanie być sprawny.

Jaką przyszłość ma internet światłowodowy?

Z każdym rokiem internet światłowodowy staje się bardziej dostępną, tańszą usługą, dzięki czemu coraz więcej osób może sobie na nią pozwolić. Nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale także w mniejszych miejscowościach są instalowane odpowiednie systemy, dzięki którym możliwe jest korzystanie ze światłowodów. Trzeba jedynie sprawdzić, czy dany usługodawca oferuje w danym miejscu korzystanie z internetu światłowodowego. Dzięki zwiększającej się sieci połączeń pewnie już niedługo cała Polska będzie mogła korzystać z takiego rozwiązania.

Podsumowanie

Światłowody są rzeczywiście przyszłością internetu. Dzięki temu korzystanie z komputera staje się o wiele przyjemniejsze. Nie mamy problemy z łączem, możemy bezproblemowo pobierać i wysyłać dane, grać w gry online, oglądać filmy itd. Jeśli światłowody będą naprawdę dobrej jakości, nie musimy przejmować się żadnymi przerwami czy zakłóceniami, gdyż jest to bezawaryjne rozwiązanie. Obecnie coraz więcej gospodarstw domowych może korzystać internetu światłowodowego, a z każdym rokiem liczba ta się zwiększa.