Właściwy dobór listew przypodłogowych to złożone zadanie – tym bardziej, gdy w pomieszczeniu jest wiele materiałów i kolorów. Czy warto rezygnować z wprowadzania tych elementów do aranżacji? Nie sądzę! Listwy nie tylko maskują dylatacje, ale także chronią ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Dzięki nim możemy również poprowadzić przewody wewnątrz – tak, aby nie wpływały negatywnie na jego wygląd lub utrudniały jego działanie. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru listew przypodłogowych jest cena. Trzeba przyznać, że zazwyczaj mamy określony budżet i nie możemy pozwolić, aby koszty nie odgrywały większej roli. Starajmy się jednak nie wybierać najtańszych, ponieważ istnieje duża szansa, że będą wyglądać nieatrakcyjnie i szybko zaczną się łuszczyć lub brudzić.

Do czego dobiera się listwy przypodłogowe? – podłoga

Wybór rodzaju listwy przypodłogowej dopasowanej do podłogi to tradycyjne i bezpieczne rozwiązanie. Nie wprowadza do wnętrza nowych kolorów, unikając sytuacji, w której źle dobrana listwa przypodłogowa mogłaby zepsuć cały efekt. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że listwy w cieniu podłogi optycznie powiększają powierzchnię pomieszczenia. Im wyższa listwa przypodłogowa, tym większa iluzja powiększenia. Należy jednak pamiętać, że taki proces wizualnie zmniejszy również wysokość wnętrza. Warto również zauważyć, że wysokie listwy w połączeniu z ciemnymi podłogami mogą mieć przytłaczający efekt, więc ta kombinacja jest bezpieczniejsza w przypadku jasnych podłóg.  Niestety w przypadku podłóg z naturalnego drewna nie zawsze jest możliwe dopasowanie koloru listew. Korekty są stosunkowo łatwe przy użyciu popularnych europejskich gatunków drewna, takich jak dąb, buk czy jesion. Drewno te charakteryzuje stabilna kolorystyka, dlatego listwy często doskonale sprawdzają się na podłogach wykonanych z tego samego gatunku. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku podłóg z drewna egzotycznego, gdyż drewno to charakteryzuje się niespójną kolorystyką.

Do czego dopasować listwy przypodłogowe? Stolarka 

Często dobrym pomysłem jest łączenie listew przypodłogowych z wewnętrzną obróbką drewna, niezależnie od tego, czy drzwi pasują do podłogi (drewno, laminat, korek itp.), czy kontrastują. Sprawdzoną i prawdziwą metodą na harmonijny wygląd zewnętrzny jest biała stolarka drzwiowa. Świetnie prezentuje się w niemal każdej scenerii – od tradycyjnej i stylizowanej po wręcz współczesną, w większości może konkurować z mniej typowymi i droższymi szklanymi panelami). Kolejną zaletą produktów z białego drewna może być cena, ponieważ nie potrzebujemy naturalnego drewna pod powłokę lakierniczą, wystarczą płyty drewnopochodne gładkie lub tłoczone. Idealnym uzupełnieniem tego typu drzwi (oraz ościeżnicy i listew jest biała listwa przypodłogowa. Taki zestaw nie dokręci ani nie zdominuje nawet skromnego wnętrza, ujednolici też wygląd pomieszczenia z podłogą wykonaną z różnych materiałów. Wysokiej jakości listwy przypodłogowe, które dopasujesz do stolarki wewnętrznej dostępne są na stronie: https://www.ilistwy.pl/listwy-przypodlogowe-poznan-pm-19.html

Do czego dobierać listwy przypodłogowe? Kolor

W zależności od pożądanego efektu i stylu wnętrza możemy rozmieścić listwy tak, aby stworzyć harmonijne i spójne połączenie z podłogą i ścianami. Jaki kolor listwy przypodłogowej zastosować w tym przypadku? W zależności od tonacji ścian i podłóg dopasowujemy do nich listwy. Jeśli wnętrze jest beżowe lub brązowe, stosujemy beżowe lub brązowe listwy przypodłogowe, choć tutaj bez problemu moglibyśmy zastosować różne odcienie tych kolorów. Ciemne listwy przypodłogowe często dobrze komponują się z ciemnymi ścianami i podłogami. Jak wybrać listwy przypodłogowe do podłóg? Wszystko zależy od pożądanego efektu. Aby przełamać monotonię koloru i ożywić wnętrze, projektanci często zalecają stosowanie białych listew przypodłogowych do ciemnych podłóg i odwrotnie, ciemnych listew przypodłogowych i jasnych podłóg. To tworzy kontrast i wzbudza ciekawość. W połączeniu z kontrastem z podłogą i ścianami, listwą szalunkową drzwi, całość może stanowić ciekawy i żywy element wnętrza.