W telewizji można zobaczyć różnego rodzaju programy. Dotyczą one polityki, problemów społecznych, kultury, sztuki, jak również kulinariów. Programy kulinarne gromadzą ogromna widownię, w dodatku niezwykle różnorodną. Oglądają je kobiety, ale także spora ilość panów. Często także młodzież interesuje się gotowaniem.

Z pewnością każda kuchnia tv jest nieco inna i prowadzona w odmienny sposób. Programy kulinarne prowadzą czasami słynni szefowie kuchni, obojga płci, jak też zwyczajni ludzie, którzy dobrze gotują i którzy dzięki temu stali się sławni, gdyż na przykład wydali książkę kucharską.

Czasami kuchnia tv obejmuje bardzo różne programy. Jednego dnia prowadzący pokazuje, jak usmażyć mięso, a innego, jak przyrządzić ciasto bądź sałatkę. Nie brakuje też programów kulinarnych poświęconych na przykład wyłącznie zupom czy wyłącznie deserom. Niejednokrotnie w takim programie widzimy też potrawy w określonego zakątka świata. Czasami kuchnia tv skupia się na kuchni włoskiej, kiedy indziej na francuskiej, a jeszcze w innym przypadku na kuchni meksykańskiej czy hinduskiej. Nie brakuje również programów kulinarnych poświęconych kuchni wegetariańskiej.

Aby móc prowadzić program kulinarny, trzeba oczywiście umieć gotować, i to nie tylko pospolite potrawy, ale również bardziej skomplikowane. Dobrze, aby były to potrawy oryginalne,a zarazem nie trudne do przyrządzenia. Osoba, która prowadzi program typu kuchnia tv, powinna również sama komponować nowe potrawy, a przynajmniej wymieniać niektóre składniki w starych przepisach na inne. Jednakże talent kulinarny i inwencja to nie wszystko. Każda kuchnia tv wymaga też charyzmy i umiejętności opowiadania o swojej pasji. Gdy prowadzi się program kulinarny, trzeba umieć wzbudzić sympatię widzów, opowiedzieć o potrawach, które się przyrządza, pokazać w jasny i wyraźny sposób, jak je przygotować. Nie każdy kucharz, nawet najlepszy, to potrafi, nie każdy też dobrze czuje się przed kamerą, dlatego też nie każdy nadaje się do takiej pracy.

Czasami kuchnia tv jest emitowana w godzinach porannych czy południowych. O tej porze gospodynie domowe zwykle gotują obiad czy przyrządzają ciasto na popołudnie. Zdarza się też jednak, że tego rodzaju programy są emitowane po południu, a nawet wieczorem. Niektóre z nich są emitowane codziennie, inne raz na tydzień, a jeszcze inne wyłącznie w weekendy.

Zdarza się, że kuchnia tv jest emitowana bez przerwy nawet przez kilka lat. Kiedy indziej jednak program cieszy się popularnością jedynie przez kilka miesięcy. Czasami po przerwie program znów wraca na antenę, zwłaszcza wtedy, gdy prowadzi go bardzo sympatyczny, charyzmatyczny kucharz bądź kucharka, mając na dodatek sporo interesujących pomysłów na niebanalne, a zarazem proste w przygotowaniu potrawy. Czasami też programy kulinarne są wydawane na płytach dvd. Można je kupić, oglądać powoli, w odpowiednich momentach zatrzymywać i z ich pomocą nauczyć się przyrządzania cudownych potraw. Sporo osób nauczyło się sztuki kulinarnej właśnie z pomocą programów kulinarnych.