Torty to nieodzowny dodatek wszelkich imprez rodzinnych. Śluby, urodziny, komunie, ważne rocznice, czy inne wydarzenia – to okazja, żeby zrobić lub zamówić specjalny tort.

W chwili obecnej cukiernie proponują swoim klientom naprawdę różne torty, od niewielkich, tradycyjnych tortów, przez personalizowane na urodziny, po te największe – ślubne. Jak więc wybrać ten odpowiedni, jaki powinien mieć wygląd i smak?

Jeśli chodzi o torty, kwestia smaku zależy od naszych predyspozycji. Jedni wolą tort czekoladowy, inni owocowy, a jeszcze inni zwykły tort śmietanowy. Najlepsze cukiernie mają w swojej ofercie różne smaki torów, które można odpowiednio dobierać. Wybór smaku powinien być związany z porą roku. Zimą lepiej jest nie wybierać tortów owocowych, gdyż będą zawierały tylko owoce mrożone.

Jeśli udało nam się wybrać smak, pozostał nam kształt i ozdoby. W chwili obecnej znajdziemy torty w różnych kształtach. Nie musi to być koło, kwadrat, czy trójkąt. Możemy zamówić torty w kształcie samochodów, kwiatów, a nawet lalek. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej i tego, czy dana cukiernia podoła takiemu zleceniu. Skoro kształt został już wybrany, musimy zdecydować, jak duży musi być ten tort.

Torty dostępne są w przeróżnych wielkościach, możemy zamówić minimalistyczny tort dla dwóch osób lub też kilku piętrowy tort dla 1000 osób. Wiele zależy od tego ilu gości się spodziewamy i jaka to okazja.

Zwykle na urodziny wybieramy torty jednopiętrowe. Dla dzieci możemy zamówić torty z fajnym nadrukiem lub o ciekawym kształcie. Nie zabraknie też innego rodzaju tortów.

Innym tematem są torty ślubne. Tutaj zwykle potrzebny jest przynajmniej dwupiętrowy tort. Przez lata moda uległa zmianie. Kiedyś modne były torty pokryte masą i zdobione różami z masy cukrowej. Z czasem popularne stały się tory w całości pokryte masą cukrową lub marcepanową. Wciąż torty te cieszą się ogromną popularnością, gdyż wyglądają idealnie i można je ozdabiać w dowolny sposób. Ostatnio nastała również moda na nieozdobione torty. Czyli blaty biszkoptowe przesmarowane masą i niewyrównane dookoła żadną dodatkową masą. Wyglądają niczym niedbałe torty przygotowane przez dziecko, ale ma to swoją urodę i wbrew pozorom wygląda bardzo elegancko.

O tortach ślubnych można mówić naprawdę dużo. Przede wszystkim nie można zapomnieć o tortach bebeczkowych. Zwykle na samym szczycie tacy znajduje się niewielki tort tradycyjny, a na kolejnych stopniach babeczki. Wszystko dobrane jest kolorystycznie i wygląda bardzo elegancko. Chociaż zagranicą takie torty cieszą się dużą popularnością, w Polsce wciąż są bardzo drogie i tylko niektóre pary decydują się na tego typu torty.

Każdy tort jest wyjątkowy, zwłaszcza, jeśli został przygotowany w wyjątkowym kształcie. Należy jednak pamiętać, że kształt nie zostanie zapamiętany, jeśli sam środek był niesmaczny. Jeśli więc szukamy tortu lepiej upewnić się, czy dana cukiernia robi je dobrze i stawia na świeże, dobre jakościowo produkty, czy woli zaoszczędzić, używając tych najtańszych. Od tego zależy przecież smak tortu.