risotto z krewetkami12Risotto jest daniem kuchni włoskiej, które szybko zdobyło popularność i uznanie ludzi na całym świecie. Serwuje się ją w najlepszych restauracjach i cieszy się ono niesłabnącym zainteresowaniem. Dzisiaj pokażę Wam jak przygotować pyszne risotto w domowym zaciszu. Takie danie z pewnością oczaruje Waszych gości.

Od czego zacząć?

Na początek podstawowe składniki. Potrzebny nam będzie oczywiście ryż. Specjalna odmiana przeznaczona właśnie do risotto nazywa się Arborio. Ja jednak moje pierwsze risotto zrobiłem ze zwykłej odmiany ryżu i również wyszło wspaniałe. Drugim składnikiem jest oliwa. Najlepsza będzie oliwa z oliwek, w końcu to danie włoskie. Kolejnym bazowym składnikiem jest bulion. Zdecydowanie radzę postawić na jakość. Dobry bulion zapewni bogactwo smaku. Może być drobiowy, albo warzywny. Sprawdzi się nawet grzybowy, jeżeli taki właśnie macie pod ręką. Ostatnim składnikiem jest masło. Dalej już tylko od nas zależy, co dodamy do naszego dania. Zdecydowanie przed rozpoczęciem przyrządzania risotto warto uzbroić się w cierpliwość. To danie wymaga powolnego gotowania i czasu. Składniki muszą się połączyć, przejść nawzajem swoim smakiem i aromatem, ryż musi być idealnie miękki. Kiedy już mamy to wszystko możemy zabrać się za

Gotowanie:

Zaczynamy od rozgrzania oliwy z łyżką masłem w garnku. Dzięki połączeniu tych dwóch tłuszczów masło nie spali się i nada naszemu risotto cudowny maślany smak. Siekamy drobno cebulę i podsmażamy na tłuszczu. Czekamy aż zrobi się szklista. Następnie wsypujemy ryż. Dla ścisłości taki nieugotowany. Ma się lekko podsmażyć, a każde ziarenko musi być otoczone tłuszczem i cebulą. Teraz pora na płyny. W tym momencie można dodać kieliszek lub trochę mniej białego wina i poczekać, aż ryż go wchłonie. Nie jest to krok konieczny. Można od razu dodawać gorący bulion. Warto wlewać po jednej chochli. Poczekać, aż ryż to wchłonie i dodawać kolejną. W ten sposób mamy pewność, że nie dodamy za dużo. Warto w tym miejscu uzbroić się w cierpliwość. Ryż trzeba gotować na małym ogniu, często mieszając, aby się nie przypalił. Czynności mieszania i dodawania bulionu należy powtarzać, aż ryż stanie się miękki.

Co do tego?

Aby nasza potrawa była bardziej treściwa możemy do niej dodać grzyby, albo podsmażone na patelni mięso. Polecam pierś z kurczaka. Idealnie nadaje się do lekkiego risotto. Nie powinno to być ciężkie mięso, aby nie przytłumiło smaku ryżu. To ono w końcu gra w tej potrawie pierwsze skrzypce. Razem z cebulą można podsmażyć również marchew. Albo dodać kilka innych warzyw, nawet mrożonych. Dobrze sprawdzi się delikatna fasolka szparagowa. Risotto w wersji klasycznej podaje się z samym parmezanem, ale w końcu to nasz obiad i my decydujemy, co trafi na talerz.

Kończymy:

Gdy ryż jest miękki, a dodatki znajdują się w garnku pora wykończyć potrawę. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Jeżeli posypiemy potrawę parmezanem, nie trzeba dosalać. Na koniec dodajemy kilka kawałeczków masła. Mieszamy i od razu podajemy. Risotto to nic trudnego, a smakuje wybornie.