Posiadanie pięknego i zadbanego trawnika to z pewnością marzenie każdego posiadacza domu z ogródkiem lub działki. Trawnik taki nie tylko zapewnia wrażenia estetyczne czy rolę wizytówki ale również spełnia wiele praktycznych funkcji. Można na nim np. grać w piłkę nożną, bawić się z dziećmi czy domowym pupilem lub urządzać przyjęcia dla najbliższych. Zbliża się najgorętsza pora roku w naszej strefie klimatycznej. Już słychać doniesienia o potencjalnych suszach, które mogą wystąpić na terenie naszego kraju. Jak się przed nimi uchronić, kiedy podlewać trawnik, czym podlewać trawnik? Dlaczego warto zainwestować w systemy nawadniania?

Kiedy podlewać trawnik?

Trawa posiada dosyć wygórowane wymagania wodne. Wiąże się to z koniecznością podlewania trawnika we własnym zakresie, jeżeli aktualnie jesteśmy w porze bezdeszczowej. O jakiej porze dnia najlepiej jednak podlewać trawnik? Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie podlać trawnik porankiem lub wieczorem. Pozwoli to na odpowiednie wchłoniecie wody do korzeni przed największymi upałami, ale z drugiej strony nie pozwoli na zbyt długie zaleganie wody w ziemi. Może to prowadzić do rozwoju chorób pleśniowych czy grzybowym, czego zdecydowanie powinnyśmy się wystrzegać. Jak jednak sprawa wygląda przy świeżym trawnikiem, a takim posiadanym już kilka lat?

Jeżeli mowa o trawniku dojrzałym i mocno ukorzenionym (korzenie trawy mogą wchodzić w podłoże nawet na 10-15 cm) przyjmuje się zasadę, że lepiej podlewać rzadziej, ale mocniej. Przez rzadziej rozumie się tutaj odstępy 2-3 dniowe. W przypadku świeżego trawnika, gdy system korzeniowy jest płytko osadzony, w gruncie zalecane jest podlewanie mniej intensywne (nie ma sensu, żeby woda wsiąkała w ziemię na głębokości, gdzie nie ma systemu korzeniowego), ale częstsze, bo nawet codziennie. W południowo-zachodnich częściach kraju, które przez położenie geograficzne cechują się większą liczbą gorących dni w roku, dobrym pomysłem są systemy nawadniania. Przykładowo, przez położenie warto zainwestować w systemy nawadniania w Poznaniu oraz jego okolicach. 

Odpowiednie koszenie traw

Generalnie przyjmuje się, że nie powinno się ścinać trawy na mniej niż 4 cm długości źdźbła od ziemi. Ma to zapewnić m.in. odpowiedni rozwój systemu korzeni. Co jednak jeżeli na dworze mamy skwar? W takim wypadku zalecane jest pozostawienie większej długości źdźbła, bo nawet 5-6 cm. Fakt taki zapewni mniejsze wysychanie trawnika ponieważ trawa będzie mogła zmagazynować sobie więcej wody, oraz utworzy cień, który zapobiegnie szybkiemu wyparowywaniu wody z podłoża. Pytanie, jak często kosić trawę? Przyjmuje się, że trawę powinno się kosić przynajmniej raz w tygodniu. Ważne jest, aby kosić ją częściej, strzygąc ją przy tym mniej, ale pozbawiając trawy nawet 3/4 długości. 

Co będzie najlepsze do podlewania trawnika?

Przy podlewaniu trawnika ważnym elementem jest, aby woda była równomiernie rozprowadzona. Należy więc unikać strumienia ciągłego. Jeżeli mamy czas, możemy zainwestować w zwykły pistolet i załatwiać sprawę „ręcznie”, jednak będzie to bardzo czasochłonne. Dlatego warto zainwestować w system nawadniania. Rynek takich sprzętów z roku na rok sukcesywnie powiększa się, więc każdy powinien znaleźć coś się siebie.

Systemy nawadniania ogrodów w Poznaniu świetnie sprawdzą się do regularnego podlewania trawników przez wcześniej wspominane położenie geograficzne. Jeśli szukamy systemu nawadniania ogrodów w Poznaniu czy w każdym innym mieście, warto udać się do stacjonarnego sklepu, gdzie otrzymamy fachowe wsparcie oraz opinię eksperta, który pomoże dobrać sprzęt odpowiedni do naszego trawnika. Wpisując w wyszukiwarkę „systemu nawadniania ogrodów Poznań”, możemy być zaskoczeni mnogością ofert, co może przełożyć się na to, że wybierzemy nieodpowiedni sprzęt na nasze wymagania.