Choć zaparzacz Chemex Coffeemaker na popularności zyskał w ostatnich latach, tak naprawdę nie jest urządzeniem nowym. To proste naczynie umożliwiające przygotowanie aromatycznej kawy zostało zaprojektowane już w połowie XX w. i wciąż zyskuje nowych zwolenników.

Zaprojektowany przez Petera Chlumbohma Chemex Coffeemaker znalazł się na liście 100 najlepiej zaprojektowanych przedmiotów współczesnej sztuki użytkowej w  Illinois Institute of Technology. Na czym polega jego fenomen? Przede wszystkim naczynie zbudowane jest ze szkła, dzięki czemu samo w sobie nie ma wpływu na aromat czy smak przygotowywanej kawy. Drewniany pierścień umieszczony na zwężeniu Chemexa izoluje temperaturę i umożliwia swobodne przenoszenie zaparzacza oraz wygodne serwowanie kawy.

Za co ceniony jest Chemex Coffeemaker? Przede wszystkim za smak kawy– przygotowywany napar jest czysty i bardzo aromatyczny, pozbawiony charakterystycznej goryczy. Zaprojektowane przez firmę Chemex filtry o z okrągłego lub kwadratowego arkusza są nieco grubsze niż te standardowe, dzięki czemu dobrze zatrzymują tłuszcze zawarte w zmielonych ziarnach i przepuszczają powietrze tylko z jednej strony, by kawa mogła jeszcze lepiej się filtrować.

Dodaj komentarz