Obecność studni na działce może okazać się źródłem sporych oszczędności. Własne ujęcie to nie tylko obniżenie rachunków, lecz także dostęp do wody lepszej jakości niż w przypadku tej z ogólnodostępnego wodociągu. Plan budowy studni wiąże się jednak z koniecznością wyboru odpowiedniej lokalizacji. Jak znaleźć miejsce na studnię?

Jak szukać wody pod studnię?

Miejsce na studnię – jak znaleźć idealną lokalizację? Przede wszystkim należy określić, czy na działce znajduje się woda, a następnie jaki jest poziom wód gruntowych. W tym celu dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z mapą hydrogeologiczną. Może zdarzyć się, że woda wprawdzie przepływa przez daną posesję, ale są na stosunkowo niskim poziomie. W takim przypadku budowanie studni może mijać się z celem.

O poziomie wód gruntowych może również świadczyć roślinność danego terenu, a także rodzaj okolicznych budynków. Jeśli domy nie posiadają piwnic, a niektóre z nich są umieszczone na podwyższeniu – wody gruntowe z pewnością są na wysokim poziomie. 

Metody szukania wody na działce

Metoda szukania wody na działce w dużej mierze zależy od rodzaju planowanej studni. Najczęściej budowane są studnie kopane, wąskorurowe oraz głębinowe. Rodzaj studni ostatecznie należy dobrać po zbadaniu poziomu wód gruntowych. Często stosowana jest tomografia elektrooporowa. Wykorzystuje ona przewodnictwo prądu elektrycznego poprzez grunt w zależności od struktury i składu.  Jest jedną z podstawowych metod stosowanych w badaniach hydrogeologicznych. Mimo wielu nowoczesnych metod, nadal używane są też stare, tradycyjne sposoby. Jednym z nich jest między innymi poszukiwanie wody przy użyciu ramy z drutu aluminiowego. Praktyczne jest także użycie garnków z gliny lub słoików w połączeniu z żelem krzemionkowym. Czasem warto zastosować więcej niż jedną metodę, aby uzyskać wiarygodne wyniki. Te tradycyjne sposoby są powoli wypierane właśnie przez tomografię elektrooporową – wykazuje ona zdecydowanie większą skuteczność i precyzję. 

Studnia – czy jest opłacalną inwestycją?

Przed zastanowieniem się, jak szukać wody pod studnię, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy studnie daje szansę na realne oszczędności? Sama budowa studni to koszt, który z pewnością zwróci się w pierwszych kilku latach jej użytkowania. Zaletą jest fakt, iż niepotrzebne są żadne pozwolenia na budowę własnego ujęcia wody. Istnieją tylko określone przypadki, które wymagają zgłoszenia projektu. Koszt eksploatacji w zasadzie ogranicza się do zużycia prądu przez pompę głębinową oraz uzdatniana wody. 

Dobrym rozwiązaniem jest budowa studni typu głębinowego. Woda z niej może być stosowana nawet do celów spożywczych. Budowa studni jest zdecydowanie opłacalną inwestycją. Koszty eksploatacji ograniczają się jedynie do stałej opłaty, którą pobierają Wody Polskie. Budowa studni to doskonały sposób na wprowadzenie oszczędności do domowego budżetu. Znalezienie odpowiedniego miejsca jest prostym procesem, który usprawniają dostępne w dzisiejszych czasach rozwiązania zaawansowane technologicznie.