Osoby pasjonujące się motoryzacją oraz ci, którzy kolekcjonują różne auta, bardzo często decydują się na samodzielne naprawy swoich pojazdów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo kto zna najlepiej swój samochód jak nie jego właściciel? Podczas eksploatacji aut, mogą przydarzyć się różnego typu awarie. Czasami trzeba po prostu wymienić przepaloną żarówkę, innym razem naładować akumulator, a jeszcze innym zamontować jakąś nową część. I właśnie tą ostatnią kwestią postanowiliśmy się dziś zająć. Na tapetę weźmiemy klapę od bagażnika, która jest jedną z części nadwozia. Sprawdźmy zatem, jak wymienić klapę bagażnika i czy można to zrobić samodzielnie?

Dlaczego wymieniamy klapę od bagażnika?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bagażnik jest integralną częścią nadwozia. Wymiana klapy bagażnika może odbywać się z kilku powodów. Jeśli na przykład mieliśmy jakąś stłuczkę i jeżeli ktoś wjechał nam w tył auta, to klapa na pewno uległa uszkodzeniu. W wielu przypadkach nie opłaca się tak zwane wyklepanie i naprawienie tego elementu. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowej klapy i jej samodzielna wymiana. Do kolejnych powodów wymiany tej części można zaliczyć korozję. Jeśli klapa jest już zniszczona i jeżeli psuje całą estetykę samochodu, to warto kupić nową. Element ten często ulega uszkodzeniu poprzez zwykłą eksploatację. Do jednej z usterek można zaliczyć także zepsucie się teleskopów unoszących klapę do góry. Jeśli nie uda się wymienić tego elementu, to wtedy należy zakupić całą nową klapę.

Gdzie szukać klapy bagażnika?

Skoro podjęliśmy już decyzję o wymianie klapy bagażnika, to teraz warto zastanowić się nad tym, gdzie ją kupić. Jednym z polecanych miejsc może być sklep https://automotors.eu/Klapy-bagaznika-c360. Znajdziemy tam sporo części używanych, które są w bardzo dobrym stanie technicznym. Jeśli sami mamy kilkuletnie lub kilkunastoletnie auto, to faktycznie bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup używanej części pasującej do naszego modelu auta. Jeżeli chcemy, by taki element był zintegrowany z naszym samochodem, to wystarczy porównać numery seryjne. 

Jak zmienić klapę bagażnika?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zmienić klapę bagażnika i czy to jest w ogóle możliwe do samodzielnego zrobienia? Odpowiedź może być tylko jedna. Oczywiście, że sami możemy wymienić tę część bagażnika. Nawet jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tego typu naprawach, to wystarczy zastosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim, warto mieć kogoś do pomocy. Nie musi to być żaden fachowiec. Klapa od bagażnika ma spore gabaryty i chodzi o kogoś, kto nam ją przytrzyma, gdy będziemy odkręcać wszystkie elementy. Poza tym, trzeba zwrócić uwagę na to, czy do klapy bagażnika nie są zamontowane, na przykład światła stopu, elementy ogrzewania tylnej szyby i wycieraczki. Jeśli tak, to w początkowej fazie musimy wszystko poodkręcać i poodczepiać. Jeśli zdejmiemy gumową osłonę klapy bagażnika, to na pewno znajdziemy także dojście do odłączenia wiązki elektrycznej. W autach nowej generacji będziemy mieli także do czynienia z siłownikami pneumatycznymi, dzięki którym łatwiej się otwiera i zamyka bagażnik. Ten element także trzeba zdemontować. W kolejnym kroku wypadałoby wykręcić zawiasy znajdujące się po stronie klapy. Kiedy uda nam się to zrobić, to możemy już zdjąć klapę bagażnika. W dalszej części postępujemy już adekwatnie do wcześniejszych kroków. Po pierwsze, przykładamy nową klapę. A po drugie, montujemy zawiasy, siłowniki i wiązki elektryczne.

Kilka słów podsumowania

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik wyjaśnił jak w łatwy sposób wymienić klapę bagażnika. Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco skomplikowane, to tak naprawdę wszystko ogranicza się do kilku kroków. Zawsze warto samodzielnie spróbować takiej naprawy. Jeśli jednak nam się to nie uda, to możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Istnieje wiele warsztatów, które w przystępnych cenach realizują takie usługi i które w swoich magazynach posiadają klapy bagażników pasujące do różnych modeli aut.