Każde gospodarstwo domowe ma inne potrzeby, jeśli chodzi o przechowywanie żywności. Wynika to przede wszystkim ze stosowanej diety, ale również z nawyków żywieniowych, czy ewentualnego zamiłowania do robienia zapasów. Dlatego, kupując lodówkę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, które mogą przesądzić o tym, jaki model zakupimy. Niestety większość ludzi, wybierając lodówkę, kieruje się jedynie ceną i wyglądem.
Klasa energetyczna

Dwie najważniejsze cechy lodówek, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego sprzętu, to klasa energetyczna oraz poziom wytwarzanego hałasu. Jeśli chodzi o głośność pracy lodówki, to wskazane są modele, które nie wytwarzają hałasu przekraczającego 38 dB. Natomiast klasy energetyczne oznaczane są kolejnymi literami alfabetu w odniesieniu do normy ustalonej przez UE (oznaczenia są jednakowe dla wszystkich producentów) i wyglądając następująco:

A – poniżej 55 % (przy czym każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużycia energii)
B – między 55% a 75%
F – między 120% a 150%
G – powyżej 150%

Oprócz klasy energetycznej należy też zwrócić uwagę na wielkość lodówki. Może się zdarzyć, że mała lodówka o klasie B zużyje mniej prądu niż duża lodówka o klasie A. Wielkość lodówki powinna być uzależniona od naszych potrzeb i dobrze przemyślana.
Zamrażalnik

Jeśli chodzi o zamrażalniki, lodówki można podzielić na te, które mają zamrażalnik zamontowany w komorze chłodzącej w jej najwyższej części, oraz nad lub pod komorą chłodzącą, jako osobne zamrażarki. W tym przypadku wybór również zależy od naszych potrzeb. Jeśli zapasy robimy większe zapasy na dłuższy okres i rzadko korzystamy z zamrażarki, to dobrym wyborem będzie zamrażarka umiejscowiona na dole lodówki – nie będziemy się wtedy często schylać po potrzebne nam produkty. Natomiast jeśli zamrażamy małe ilości produktów, to lepszym rozwiązaniem będzie zamrażalnik zamontowany na górze, ponieważ jest on z reguły dużo mniejszy niż te na dole.
Liczba agregatów i elementy oraz funkcje, na które warto zwrócić uwagę.

Lodówki coraz częściej posiadają dwa agregaty – jeden dla chłodziarki, a drugi dla zamrażarki. Model z dwoma agregatami przyda się osobom często wyjeżdżającym – można wtedy wyłączyć agregat pustej chłodziarki, co przełoży się na mniejsze zużycie prądu. Przy zakupie lodówki koniecznie należy upewnić się, że posiada ona nóżki o regulowanej długości oraz, że drzwiczki można zamontować tak, aby otwierały się na prawo lub lewo. Bardzo przydatne są również duże szuflady do przechowywania warzyw oraz balkoniki na drzwiach. Nadto dobra lodówka powinna posiadać funkcję automatycznego rozmrażania oraz system no-frost. System automatycznego rozmrażania powoduje, że woda z roztopionego lodu ścieka na specjalną tackę, z której następnie wyparowuje. Natomiast system no-frost zapobiega tworzeniu się warstwy szronu na wewnętrznych ściankach chłodziarki.

Dodaj komentarz