Jeżeli pomyślimy o trendach w kwestii aranżacji kuchni, które dominowały w ostatnich latach, dojdziemy do wniosku, że osoby pragnące urządzić kuchnię w nowoczesny sposób stawiały przede wszystkim na biel, która nadaje pomieszczeniom przestrzennego wyglądu, szczególnie pożądanego w przypadku niewielkich wnętrz.

Jednak niedawno prawdziwego kontrataku dokonały barwy ciemne z wiecznie modną czernią na czele. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że może uczynić ono wnętrza przytulnymi i nowoczesnymi zarazem, dzięki czemu kuchnie nabierają naprawdę niezwykłego charakteru. Jednak osiągnięcie bardzo dobrych efektów przy urządzaniu kuchni w ten sposób wymaga zarówno pewnych umiejętności, jak i określonych warunków. Ten artykuł w przystępny sposób je wyjaśnia.

Czy ciemne barwy sprawdzają się w kuchni? Tak, ale tylko w określonych warunkach

Jak zostało już wspomniane powyżej, jasne barwy są polecane jako rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń kuchennych, ponieważ pozwalają na optyczne powiększeni przestrzennych. Jak można się domyślić, ciemne barwy wywołują odwrotny efekt i sprawiają, że ściany pomieszczenia wydają się bliższe. Wynika z tego, że o ile dysponujemy sporą ilością kuchennej przestrzeni, ciemne meble mogą doskonale się sprawdzić, tak w przypadku niewielkiej kuchni są średnio rozsądnym rozwiązaniem.

Z drugiej strony jednak użycie mebli utrzymanych w barwach czerni czy brązu nie musi oznaczać, że wnętrze musi od razu stać się przytłaczające, ponieważ zawsze możemy zastosować kontrast! Czarne blaty będą prezentował się jeszcze bardziej imponująco na tle białej ściany. To nie jedyny sposób, by osiągnąć dynamiczny kontrast – można również zastosować jasne blaty w ciemnych meblach tudzież użyć ciemnych frontów w dolnych szafkach i jasnych w dolnych. To, że wybieramy ciemne meble nie oznacza wcale, że chcemy stworzyć przygnębiające, monotonne wnętrze!

Uczyń kuchnię z ciemnymi meblami przyjemnym miejscem

Kuchnia zawierająca ciemne meble będzie wyglądała jeszcze przyjaźniej, jeżeli zadbamy o właściwe oświetlenie, które nie powinno ograniczyć się do lampy na suficie – najlepiej zainstalować oświetlenie LED we wszystkich miejscach, w których będą one w stanie skutecznie rozświetlić lampy. Warto zainwestować w oświetlenie LED, ponieważ jest ono w stanie również pełnić funkcję dekoracyjną, a także dawać ciepłe światło, które doskonale podkreśla atmosferę kuchni stawiającej na klasyczną czerń oraz brąz.

Ciemne kuchnie wydają się złym rozwiązaniem ze względu na fakt, że utrzymywanie ich w czystości nie zawsze należy do najłatwiejszych zadań. Można jednak obejść ten problem, decydując się na matowe blaty, których wygląd zdecydowanie ułatwia dostrzeżenie zanieczyszczeń, a co za tym idzie również ich usunięcie.

Ciemna kuchnia w założeniu nie ma być wcale przytłaczająca, lecz zachwycać klasyczną elegancją. Jeżeli nie zależy nam na nastroju gotyckiego zamczyska, musimy aranżację opartą na ciemnych elementach ożywić zastosowaniem kontrastu, który sprawi iż wygląd kuchni nie stanie się przytłaczający. Aranżacja kuchni w tym stylu wymaga więc pewnych umiejętności, lecz jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością przestrzeni, naprawdę warto spróbować, ponieważ unikalny efekt wizualny jest tego naprawdę warty.

W przygotowaniu artykułu pomógł sklep internetowy albmart.pl.

Dodaj komentarz