Dobrej jakości porcelana na pierwszy rzut oka jest bardzo podobna do porcelitu bądź fajansu. Dlatego laikowi często trudno jednoznacznie określić, czy ma on do czynienia z klasyczną porcelaną, czy też z obydwoma powyższymi materiałami.

Jak odróżnić porcelanę? Jeśli chcesz wiedzieć, czy posiadane przez Ciebie filiżanki porcelanowe są naprawdę porcelanowe, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Istnieje kilka prostych metod, by sprawdzić autentyczność porcelany. Oto niektóre z nich:

  1. Wysokiej jakości porcelana jest materiałem nieścieralnym i nienasiąkliwym. Niektóre wyroby ceramiczne (np fajans), dopiero na koniec są pokrywane specjalną warstwą farby. Porcelana „sama z siebie” jest nie tylko nieścieralna, ale tez krystalicznie biała.
  2. Najlepsza porcelana jest… cienka. Im jej warstwa jest cieńsza, tym mamy pewność, że z lepszym materiałem mamy do czynienia. W przypadku popularnych fajansów i porcelitów, warstwa ceramiki jest znacznie grubsza.
  3. Dobrej jakości porcelana ma swój własny, charakterystyczny dźwięk. Jest on delikatny, dźwięczny i przede wszystkim przyjemny dla ucha. W przypadku produktów podrabianych, mamy do czynienia z dźwiękiem głuchym. Oczywiście podczas takiego testowania warto pamiętać również o tym, że porcelanowe filiżanki są dosyć kruche. Oczywiście porcelana jest bardziej wytrzymała niż pozostałe ceramiki, ale i tak lepiej jej tak zbyt często nie testować.

A co, jeśli jesteś prawdziwym znawcą porcelany? Wtedy nikt nie nabierze Cię, że filiżanki do kawy porcelanowe nie są. Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo proste. Każdy porcelanowy wyrób ma swoją własną sygnaturę. Jest to zestaw liczb i innych symboli, które w bardzo dokładny sposób określają to, czy dany wyrób jest naprawdę oryginalny, czy też jest może inną, ceramiczną podróbką. Jak to rozpoznać? Prawdziwi znawcy mają już swoje sposoby…

Jeśli jeszcze masz wątpliwości, co do posiadanego przez siebie zbioru ceramiki, zapytaj się o zdanie eksperta. Zawsze możesz się też spytać w punktach kolekcjonerskich, komisach itd. Filiżanki porcelanowe to skarb o istnieniu którego często nie wiemy.

Dodaj komentarz