Dla wielu osób samochód to nie tylko pojazd, który służy do celów praktycznych i wygodnego przemieszczania się. Dla niektórych kierowców staje się on elementem hobby związanego z motoryzacją i chcą oni dbać o niego w profesjonalny sposób. Dlatego na rynku dostępnych jest obecnie tak wiele różnych produktów, które pomagają w pielęgnacji aut. Polerowanie karoserii to jedna z tych czynności, które mogą dodać wartości Twojemu pojazdowi i sprawić, że będzie on wyglądał jak nowy. Regularne usuwanie niewielkich śladów uszkodzeń zapobiega powstawaniu głębszych rys i pęknięć, które czasami są niemożliwe do usunięcia bez fachowej pomocy i są drogie z punktu widzenia kosztów naprawy.

Często myślimy, że polerowanie jest konieczne tylko wtedy, gdy zauważymy konkretne niedoskonałości na karoserii, ale tak nie jest – regularna konserwacja pozwala zachować doskonały wygląd pojazdu i zapobiega szybkiemu niszczeniu lub uszkodzeniu lakieru. Poniższy artykuł poświęcony został jednemu z najważniejszych akcesoriów do polerowania. Chodzi oczywiście o futro polerskie – do czego służy i jak je stosować?

 

Dlaczego warto zainwestować w dobre futro polerskie?

Odpowiedź jest prosta: jeśli chcemy wypolerować stary lub nowy lakier samochodowy, pamiętajmy, że tego typu praca wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności i wiedzy, ale również dobrej jakości sprzętu. Do takich celów najlepsze są wysokiej jakości futra polerskie wykonane z najwyższej jakości materiałów. Mogą być stosowane zarówno do polerowania ręcznego, jak i mechanicznego przy użyciu maszyn ze zmienną regulacją prędkości.

Futro polerskie jest zwykle wykonane z włókien poliestrowych lub wełny. Poszczególne warianty różnią się głównie stopniem ścieralności (od bardzo drobnej do bardzo grubej) oraz sztywnością (są miękkie lub twarde). Wybór konkretnej nakładki zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji – jedni lubią używać miękkich nakładek, ponieważ zapewniają one większy komfort podczas pracy i lepsze odprowadzanie ciepła, inni wolą twardsze futerko, ponieważ pozwala na bardziej agresywne szlifowanie.

Zalety stosowania futra polerskiego w połączeniu z pastą polerską to:

  • Ochrona przed zarysowaniami i plamami.
  • Ochrona przed brudem i kurzem.
  • Ochrona przed deszczem i promieniami słonecznymi.
  • Estetyczny wygląd karoserii.

Futro polerskie – jak używać?

Przed nałożeniem pasty polerskiej warto przygotować powierzchnię lakieru, dokładnie ją myjąc wodą i używając odpowiedniego detergentu. Kolejnym krokiem jest osuszenie jej ściereczką z mikrofibry. Po wykonaniu tych dwóch kroków należy nanieść środek polerski na lakier za pomocą gąbki lub gąbki z aplikatorem. Ważne, aby przed nałożeniem polerki dokładnie zapoznać się z jej instrukcją i specyfikacją. W niektórych przypadkach przed nałożeniem środka polerującego na nasz pojazd, należy go nanieść na podkładkę aplikacyjną.

Okrężnymi ruchami wypoleruj następnie całą karoserię czystym futrem polerskim, aby nie było na niej smug. Gdy dokonujemy polerowania mechanicznego, warto zmniejszyć obroty i nacisk na karoserię, aby nie popsuć efektu. Jeśli chcemy, aby rezultat polerowania był długotrwały i zadowalający, po nałożeniu środka polerującego karoserię samochodu należy również pokryć odpowiednią powłoką ochronną (woskiem). Taki zabieg uchroni ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz i śnieg czy zmiany temperatury.

Futra naturalne gwarantują maksymalną wydajność podczas polerowania lakieru. Włos, z którego są wykonane, pozwala na doskonałą cyrkulację powietrza, zapewniając tym samym optymalną kontrolę nad temperaturą podczas polerowania. Dzięki temu nie dochodzi do przegrzewania się powierzchni podczas procesu polerowania. Jednocześnie naturalne futra polerskie doskonale wchłaniają woski i pasty stosowane podczas pracy. Gwarantuje to sprawne działanie i eliminuje nadmierne marnowanie kosmetyków.

Jak dbać o futro polerskie?

Gdy futro ma pozostać nieużywane przez dłuższy czas, po skończonej pracy należy je odpowiednio zabezpieczyć i odstawić w suche miejsce. Po oczyszczeniu i wysuszeniu w temperaturze pokojowej warto delikatnie nim potrząsnąć, aby przywrócić puszystość powierzchni. Nie należy wystawiać futra polerskiego na długotrwałe działanie promieni słonecznych ani suszyć gorącym powietrzem, powoduje to, że straci ono swoją pierwotną elastyczność. Nie należy go także prasować ani prać w pralce.