Zwierzęta gospodarcze – aby cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją – muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki i wyżywienie. Nie inaczej jest w przypadku krów mlecznych – zarówno ilość jak i jakość podawanej im paszy ma ogromny wpływ na stan ich zdrowia, a także to ile i jakiej jakości mleka dadzą. Chcąc zadbać o swoje stado, należy więc pamiętać o odpowiedniej dla danego gatunku diecie, bogatej w składniki odżywcze i minerały. Trzeba też zwrócić uwagę na sposób przygotowywania paszy – od niego zależy bowiem, jakiej będzie ona jakości.

Jedną z najlepszych i najczęściej wykorzystywanych przez hodowców krów pasz jest kiszonka z kukurydzy. Nie wszyscy wiedzą jednak co to takiego, jak ją przygotować, ile trwa ten proces oraz na co należy uważać podczas jej przygotowywania.

Kiszonka z kukurydzy – co to jest?

Kiszonka z kukurydzy jest rodzajem paszy objętościowej, w której jak sama nazwa wskazuje – podstawę stanowi kukurydza. Następnie przygotowaną bazę masy roślinnej poddaje się procesowi zakwaszenia z wykorzystaniem kwasu mlekowego, które powstają w wyniku działania bakterii podczas fermentacji. Po upływie odpowiedniej ilości czasu przygotowana w ten sposób pasza jest gotowa do użycia i można ją podać krowom.

Kiszonka z kukurydzy – jak zrobić?

Przygotowywanie kiszonki z kukurydzy może wydawać się na pierwszy rzut oka dosyć prostym zadaniem, jednak w tym przypadku – pozory mylą. Jest to bowiem dosyć czasochłonny proces składający się z kilku etapów, w którym terminowość odgrywa bardzo dużą rolę.

Pierwszy etap, który ma ogromny wpływ na resztę procesu przygotowywania kiszonki to wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy. To, która z nich będzie najlepsza w danym przypadku, jest zależne od wielu zmiennych, takich jak m.in. położenie gospodarstwa, zasobność gleby czy długość okresu wegetacji. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto więc przeprowadzić szczegółowe rozpoznanie i sprawdzić, który gatunek kukurydzy będzie najlepszy do konkretnych zastosowań.

Po wyborze kukurydzy trzeba ją oczywiście zasadzić i odpowiednią o nią dbać, aby dała ona zdrowe i okazałe plony.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest termin zbioru roślin. Jak już zostało wspomniane wcześniej – terminowość ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Popełnienie błędu tj. zbyt wczesne lub zbyt późne zebranie plonów może spowodować, że nie tylko przygotowanie kiszonki będzie znacznie trudniejsze ze względu na zbyt dużą suchość masy, która utrudnia jej ubijanie, ale może również sprawić, że w procesie zakwaszania do zielonki dostanie się zbyt dużo powietrza, przez co zaczną się w niej rozwijać szkodliwe bakterie i grzyby. Jak więc wyraźnie widać – zły termin zebrania kukurydzy stanowi odpowiedź na często zadawane pytanie: “dlaczego kiszonka z kukurydzy pleśnieje?”.

Optymalną do zbioru fazą rozwoju kukurydzy, która ma zostać przeznaczona na kiszonkę, jest tzw. faza woskowa oraz faza woskowo-szklista. To właśnie w tym okresie zawartość masy suchej wynosi od około 30 do 35 procent.

Kolejnym krokiem do poprawnego przygotowania kiszonki z kukurydzy jest zadbanie o odpowiednie rozdrobnienie ziaren oraz przygotowanie warunków beztlenowych. To właśnie te ostatnie stanowią podstawowy element procesu kiszenia. Bez niego niemożliwe będzie przygotowanie ostatecznego produktu, jakim jest pasza.

Po rozdrobnieniu należy bardzo dokładnie ubić masę roślinną i wypełnić nią pryzmę, a następnie przykryć ją folią w celu zabezpieczenia przed dopływem powietrza oraz warunkami atmosferycznymi.

Kiszonka z kukurydzy – ile się kisi?

Często rolnicy i hodowcy, którzy pierwszy raz mają do czynienia z tym rodzajem paszy zadają sobie pytanie “kiedy otwierać kiszonkę z kukurydzy?”. Odpowiedź na nie wymaga jednak wiedzy, ile powinna kisić się taka pasza. Proces fermentacji do uzyskania pełnowartościowej paszy trwa około 6 tygodni. Po upływie tego czasu można zacząć ją pobierać. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie odkrywać od razu całej folii zabezpieczającej, a jedynie jej część, dzięki czemu dostanie się do niej znacznie mniej powietrza.