Cała praca pompy ciepła odbywa się w obiegu zamkniętym, a sama pompa składa się z czterech głównych elementów, którymi są: skraplacz, zawór rozprężny, parownik i sprężarka. Pompa ciepła zawiera ciekły czynnik chłodniczy, który dostaje się do parownika, gdzie jest ogrzewany przez atmosferę, a następnie staje się gazowy. Następnie trafia do kompresora, który spręża gaz, podnosząc jego temperaturę. W postaci tego ciepła trafia do skraplacza i przekazuje ciepło do systemu grzewczego budynku. W końcowych etapach cyklu schładza się i dociera do zaworu rozprężnego, który obniża ciśnienie i przywraca gaz do stanu ciekłego. Zasady termodynamiki są wykorzystywane w działaniu pomp ciepła, które są bardzo podobne do działania domowych lodówek. Podsumowując powyższe, łatwo stwierdzić, że takie urządzenie nadaje się do pracy ciągłej i osiąga optymalną wydajność bez częstego włączania i wyłączania. Dlatego najważniejszy przy podejmowaniu decyzji o instalacji pompy ciepła jest właściwy wybór.
Jak wybrać pompę ciepła?
Pierwszym etapem selekcji jest rozmowa kwalifikacyjna, podczas której musimy zebrać szczegóły dotyczące budynku. Kluczem jest jego rodzaj, wielkość, grubość elewacji oraz materiał, z którego została wykonana. Warto również znać izolację używaną do dachów i podłóg. Typ budynku oznacza na przykład dom jednorodzinny, bliźniak, kamienicę lub mieszkanie w apartamentowcu. Niestety nie każdy typ budynku powinien korzystać z tego samego typu pompy ciepła. Istotna jest również konstrukcja budynku, tj. czy jest z cegły, czy z drewna, czy też jego konstrukcja jest szkieletowa – wykonana z drewna, a ściany wypełnia się izolacją. Wymiary budynku i kształt jego obrysu posłużą do określenia powierzchni terenu zajmowanego przez dany budynek oraz jego kubatury. Kolejnym ważnym aspektem jest to, jakie podłogi są ogrzewane, jak wysokie są i jaki kształt mają nasze dachy. Ważną informacją do określenia potrzeb energetycznych budynku jest całkowita grubość ścian, materiały, z których są wykonane oraz ich izolacja i izolacja termiczna (jeśli występuje). Kolejnym ważnym czynnikiem jest ilość i wielkość okien, z większymi przeszkleniami oraz drzwiami wejściowymi lub balkonowymi w ogrzewanych częściach budynku.
Wady pompy ciepła
Główną wadą pomp ciepła jest wysoki koszt zakupu i instalacji. Należy również pamiętać, że inwestycja ta zwróci się dopiero po kilku latach. Kolejną wadą pomp ciepła jest uzależnienie ich pracy od energii elektrycznej. Oznacza to, że w przypadku awarii zasilania pompa nie będzie działać. Warto również wyposażyć nasz dom w dodatkowe baterie lub dodatkowe źródło ciepła. Ważne jest również, aby pompy, zwłaszcza pompy powietrzne, wytwarzały pewien poziom hałasu, który może przysporzyć kłopotów członkom rodziny. Podsumowując, jak w każdej innej sytuacji rozwiązanie to ma wiele zalet i wad. Największym minusem jest cena, ale mimo wysokich kosztów, wiele osób decyduje się na zakup pompy ciepła. Postawmy więc na innowacyjne podejścia i przekonajmy się, czy naprawdę są tego warte.
Awaria pompy ciepła – co robić?
Pompa ciepła to nowoczesne, całkowicie bezobsługowe urządzenie grzewcze, które charakteryzuje się również niską awaryjnością i długą żywotnością – żywotność dolnego źródła ciepła pompy geotermalnej może sięgać nawet ponad 50 lat . Jednak żywotność pompy ciepła zależy głównie od sposobu jej użytkowania i jej kluczowego elementu, czyli sprężarki, która może pracować bezawaryjnie nawet przez 20 lat. Cały system powinien być zaprojektowany tak, aby zapewnić sprężarce jak najdłuższy czas pracy bez częstego przełączania. Przyczyną częstego włączania sprężarki może być niewłaściwy dobór pompy ciepła do danego układu. Warto pamiętać, że sprężarka pobiera dużo prądu rozruchowego za każdym razem, gdy jest włączana, co powoduje jej przegrzanie.
Pamiętaj, że uszkodzona pompa ciepła wymaga interwencji profesjonalistów. Jeśli Twoim problemem jest zepsuta pompa ciepła, skorzystaj z oferty: https://vaillant-serwis-malopolska.pl/nasze-uslugi/